Čakárne sa zapĺňajú: Čo by ste mali vedieť, ak plánujete ísť k lekárovi

Zdravotnícke úkony už vo veľkej miere nie je potrebné odkladať. Niektoré záležitosti vybavíte stále elektronicky.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Priaznivo sa vyvíjajúca epidemiologická situácia na Slovensku a následné uvoľňovanie opatrení spôsobuje postupné zapĺňanie čákarní. Lekári sa vracajú späť do bežného režimu a zabiehajú to, čo museli pre pandémiu odložiť. „Aj my vo svojich ambulanciách začíname pociťovať, že ľudia sa už neboja ísť k tomu lekárovi tak, ako zo začiatku. Možno aj to, že sa uvoľnili z hľadiska ministerstva zdravotníctva kritériá, ktoré fungovali pre ambulantnú sféru, napomáhajú k tomu, aby sme mohli začať riešiť aj iných pacientov, nielen covidových, pretože tých sme tu mali skutočne veľmi zriedkavo,“ hovorí Marián Šóth, všeobecný lekár pre dospelých v Nitre.

Podľa rezortu zdravotníctva je vzhľadom na dobrú epidemiologickú situáciu opäť možné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v takmer celom rozsahu. Vydáva rady pre zdravotnícke zariadenia.

„Na vyšetrenie by sa mali pacienti objednávať telefonicky alebo elektronicky, ak je to možné a dodržiavať odporúčania lekárov ohľadom času a spôsobu vyšetrenia,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Uviedol tiež, že pacient by mal byť objednaný na konkrétnu dobu tak, aby nedochádzalo k prítomnosti viac než 3 pacientov v čakárni súčasne. Samozrejmosťou je pri vyšetrení v ambulancii použitie osobných ochranných pomôcok, dezinfekčné prípravky musia byť k dispozícii. Od potreby častej dezinfekcie povrchov a bezpečnú likvidáciu odpadu by sa mala odvíjať aj úprava prevádzkového času ambulancie.

„Aj naďalej je odporúčané využívať možnosť vzdialeného prístupu k preskripcii formou ereceptu, vydávaniu OČR, karanténnej PN elektronickou formou, zaistenie žiadaniek na laboratórne vyšetrenie prostredníctvom aplikácie NCZI a COVID-PASS-u,“  dodal minister. 

V lekárňach rezort stále odporúča dodržiavať 2-metrové odstupy. K dispozícii má byť dezinfekcia a 15 m2 na jedného zákazníka. Čo sa týka nemocníc, pred plánovaným operačným alebo intervenčným výkonom už nie je potrebné dodržiavať 14-dňovú karanténu, neplatí už ani povinnosť preukázať sa negatívnym testom na COVID-19.

Avšak epidemiologická anamnéza zostáva súčasťou základného lekárskeho vyšetrenia pred operačným, resp. intervenčným výkonom.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová tvrdí, že ak sa s pacientom, ktorý mal absolvovať operáciu, nespojí príslušné pracovisko, môže sa o možnom termíne informovať sám. No treba podľa nej počítať s možnosťou predĺženia čakacích lehôt. Odborné konzílium pri zostavovaní poradovníka zohľadňuje zdravotný stav pacienta, kapacitu a personálne možnosti pracoviska.

Situácia sa uvoľnila aj v nitrianskej fakultnej nemocnici. Podľa hovorkyne niektorí pacienti plánované zákroky stále odkladajú.

„Operatíva sa od polovice mája uvoľnila na nejakých 70 až 80 %. Zisťujeme, že pacienti, ktorí mali odložené operačné zákroky v dôsledku pandémie koronavírusu a teraz je im umožnené podstúpiť operačný zákrok, chcú ešte vyčkať, čiže si termíny ešte stále odkladajú na neskôr,“ objasnila hovorkyňa FN Nitra Táňa Timková. Či ide o jav, ktorý vychádza z nejakej obavy, nemocnica nevie.

Mária Lévyová pritom vyzýva pacientov, aby sa nebáli kontaktovať lekárov a zbytočne neodkladali potrebné úkony.

Povolené sú preventívne prehliadky, bežné vyšetrenia aj očkovania. Zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí a jednodňovú starostlivosť možno poskytovať bez obmedzenia za použitia ochranných pomôcok podľa odporúčaní rezortu zdravotníctva. Rovnaké podmienky sú aj v rámci dlhodobej lôžkovej zdravotnej starostlivosti. Pri prijímaní nových pacientov sa odporúča zodpovedať na tzv. triediace otázky. Do areálu nitrianskej nemocnice sa tiež dostenete iba cez triážny stan, kde vám odmerajú teplotu.

V priestoroch platia prísne pravidlá a oddelenia zostávajú naďalej rozdelené na zelené a červené, ktoré sú určené pre pacientov s podozrením na COVID-19.

S lekárom Mariánom Šóthom a hovorkyňou FN Nitra Táňou Timkovou sa o téme uvoľnených opatrení rozprávala redaktorka TV Nitrička Saša Brixová.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password