Čaká Nitru kolaps autobusovej dopravy?

Arriva sa so svojimi vodičmi nedohodla na zvyšovaní platov. Vodiči vstúpili do štrajkovej pohotovosti.

Odborový zväz KOVO Arriva Nitra vyhlásil štrajkovú pohotovosť pre vodičov autobusov. Od januára sa im nepodarilo s Arrivou dohodnúť na raste tarifných miezd. Po neúspešných vyjednávaniach požiadali odbory Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR o sprostredkovateľku, ani jej požiadavky však zamestnávateľ neakceptoval.

„Dňa 16.7.2019 Výbor ZO OZ KOVO ARRIVA Nitra rozhodol o vyhlásení štrajkovej pohotovosti. Dôvodom bolo neúspešné konanie pred sprostredkovateľom, ktorého návrh na zvýšenie tarifnej mzdy vodičov na 4,05 € za hodinu (zo súčasných 3,80 € za hodinu) zamestnávateľ odmietol,“ informoval Michal Ďuris, predseda ZO OZ KOVO ARRIVA Nitra. Pôvodný návrh na zvýšenie hodinovej mzdy bol 5,30 €, ani rapídne zníženie na 4,05 € však Arriva nepripustila. Tá trvá na 2,5 percentnom navýšení, teda z 3,80 € na 3,895 €.    

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti zatiaľ neznamená žiadne dopravné obmedzenia, vodiči budú naďalej normálne jazdiť. Znamená to však, že odborová organizácia spustila kroky, ktoré by mali vyústiť do hlasovania a potom do prípadného štrajku. To by sa malo konať začiatkom augusta.

Arriva si uvedomuje, že musí podmienky pre vodičov zatraktívniť, upozorňuje však, že v minulom roku navýšila svojim vodičom platy v prieme o 10 percent a v zvyšovaní plánuje pokračovať. Okrem toho spoločnosť investuje aj do zmodernizovania vozového parku a svojich systémov.  

„Na to, aby verejná doprava dobre slúžila cestujúcim, sú však potrebné aj moderné autobusy, nové alebo zmodernizované autobusové stanice, informačné systémy a inovatívne služby ako napríklad bikesharing či inteligentné autobusové zastávky. To všetko si vyžaduje investície,“ vyjadrila sa Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu Arriva na Slovensku.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password