Odborový zväz KOVO Arriva Nitra vyhlásil štrajkovú pohotovosť pre vodičov autobusov. Od januára sa im nepodarilo s Arrivou dohodnúť na raste tarifných miezd. Po neúspešných vyjednávaniach požiadali odbory Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR o sprostredkovateľku, ani jej požiadavky však zamestnávateľ neakceptoval.
„Dňa 16.7.2019 Výbor ZO OZ KOVO ARRIVA Nitra rozhodol o vyhlásení štrajkovej pohotovosti. Dôvodom bolo neúspešné konanie pred sprostredkovateľom, ktorého návrh na zvýšenie tarifnej mzdy vodičov na 4,05 € za hodinu (zo súčasných 3,80 € za hodinu) zamestnávateľ odmietol,“ informoval Michal Ďuris, predseda ZO OZ KOVO ARRIVA Nitra. Pôvodný návrh na zvýšenie hodinovej mzdy bol 5,30 €, ani rapídne zníženie na 4,05 € však Arriva nepripustila. Tá trvá na 2,5 percentnom navýšení, teda z 3,80 € na 3,895 €.
Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti zatiaľ neznamená žiadne dopravné obmedzenia, vodiči budú naďalej normálne jazdiť. Znamená to však, že odborová organizácia spustila kroky, ktoré by mali vyústiť do hlasovania a potom do prípadného štrajku. To by sa malo konať začiatkom augusta.
Arriva si uvedomuje, že musí podmienky pre vodičov zatraktívniť, upozorňuje však, že v minulom roku navýšila svojim vodičom platy v prieme o 10 percent a v zvyšovaní plánuje pokračovať. Okrem toho spoločnosť investuje aj do zmodernizovania vozového parku a svojich systémov.
„Na to, aby verejná doprava dobre slúžila cestujúcim, sú však potrebné aj moderné autobusy, nové alebo zmodernizované autobusové stanice, informačné systémy a inovatívne služby ako napríklad bikesharing či inteligentné autobusové zastávky. To všetko si vyžaduje investície,“ vyjadrila sa Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu Arriva na Slovensku.