Búrky dnes ešte neskončili. Pre väčšinu okresov je vyhlásený 2. stupeň výstrah

Vlna búrok postupuje.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Meteorológovia pripomínajú stále platné výstrahy. Zapríčiňuje ich veľmi vlhký vzduch, ktorý k nám prúdi od juhu. Podľa portálu imeteo.sk prvé búrky začali na území Slovenska vznikať ešte predpoludním. „Prinášajú vysoké úhrny zrážok (podľa meraní už lokálne 30-70 mm, no z radarových odhadov to môže byť ojedinele aj viac), pretože prúdenie je slabé a búrka je stacionárna,“ približuje Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Dusno je však takmer na celom území, kopovitá oblačnosť vzniká aj inde.

zdroj: fb Slovenský hydrometeorologický ústav

„Jednotlivé búrkové bunky sa budú presúvať od juhozápadu smerom k severovýchodu a hlavným nebezpečným sprievodným javom bude predovšetkým prívalový dážď, ktorý môže na našom území spôsobovať problémy,“ pokračuje v predpovediach imeteo.sk. Kombinácia nevýrazného pohybu búrok vo vlhkom dusnom vzduchu môže podľa Miroslava Šingera vyústiť do veľmi vysokého úhrnu zrážok.

Búrkové podmienky v západnej polovici územia vo večerných hodinách ešte podporí studený front postupujúci od západu. „Zatiaľ čo popoludňajšie búrky budú sprevádzané predovšetkým prívalovým lejakom, tak večerné frontálne búrky prinesú aj krúpy a predovšetkým silný nárazový vietor,“ dopĺňa imeteo.sk.

zdroj: shmu.sk (info aktualizované 17.8.2020 15.19 hod.)

Takmer pre všetky okresy Nitrianskeho kraja platí 2. stupeň výstrah. Pre okres Komárno aktuálne do 17. hodiny platí 3. stupeň.

Prívalové zrážky v okrese Nitra môžu dosiahnuť úhrny 30 – 60 mm (kumulované úhrny až do 110 mm) a nárazy vetra s rýchlosťou 65 – 90 km/h. Javy sú v tomto období považované za nadpriemerné a pravdepodobnosť škôd vysoká. Očakáva sa vzostup vodných hladín a výskyt povodní mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov). Mohutná búrková činnosť sa podľa Veroniky Salayovej z imeteo.sk aktuálne tvorí v Podunajskej nížine, zlá situácia je aj na diaľnici D1. Búrky zatiaľ neutíchajú.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password