Bude Nitra európske hlavné mesto kultúry? Zrejme len ak darujeme chlebíčky

17. mimoriadne zasadnutie mestskej rady prinieslo vášnivú rozpravu o možnosti uchádzať sa o post Európskeho hlavného mesta kultúry pre rok 2026.

Cieľom predkladaného materiálu je schváliť kandidatúru mesta Nitry na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026 a zároveň schváliť aj finančné prostriedky potrebné na prípravu v prvom a ďalších kolách,“ znie na úvod debaty.

Postupne odoznieva, že materiál č. 500/2020 Európske hlavné mesto kultúry sa zameriava aj na získanie investícií na zveľadenie kultúrnej infraštruktúry, verejných priestranstiev a podobne. Ak by sme stanovenú súťaž vyhrali, nášmu mestu by to mohlo priniesť cca 70 miliónov eur. Tie by poputovali do kasy z predpokladaného zvýšenia cestovného ruchu. Hoci znie tento scenár priam rozprávkovo, prišli na rad otázky, koľko nás bude všetko stáť a kde ešte ušetriť?

Pixabay

Z diskusie vysvitlo, že prvotne žiadaných 100 tisíc sa dalo okresať na 50 tisíc eur. „Za komisiu kultúry sme tento materiál podporili. Moja otázka však znie, keď vieme ísť v prvej fáze zo sto na päťdesiat tisíc, vieme ušetriť aj inde? Lebo v súčasnej finančnej situáciu vynaložiť financie na takéto projekty je dosť veľké riziko,“ pripomína Pavol Obertáš, poslanec mestského zastupiteľstva.

Zdroj: YouTube

Po jeho otázke sa ukazuje, že sa ušetriť síce dalo, no cena bola vysoká. „Na čom môžeme šetriť sú len ľudia. Ľudia z univerzít a z nezriaďovacej kultúry na tom pracujú zadarmo. Myslím si, že položkový rozpočet je úplne detailný. Neviem si predstaviť, kde viac šetriť. Jedine rozpísať občerstvenie na vody a chlebíčky,“ vysvetľuje Irena Lehocká, koordinátorka kreatívneho centra.

Môžeme dať výzvu, kto by chcel prispieť chlebíčkami?“ navrhuje primátor mesta Nitry Marek Hattas.

Po nie celkom vážnej otázke od primátora sa znova dostáva na pretras, kde sa podarilo toľko ušetriť? Boli snáď prepustení nejakí ľudia? Na to odpovedá sám primátor: „Nie, našťastie tu máme aktivistov, kultúrnikov, ktorí sú srdcom Nitrania a chcú pomôcť. Len kvôli tomu sme to dokázali zoškrtať a vôbec sa mi to nepáči, lebo na ľuďoch by sme nemali šetriť“ .

Ja by som chcela položiť filozofickú otázku či organizačne, finančne a ekonomicky sme pripravený toto zvládnuť, pretože mi okrem tejto výzvy a tejto práce, predsa máme ešte aj kreatívne centrum. Zvládneme tieto dva projekty súbežne, nemáme priveľké ambície?“ pýta sa Marta Rácová, poslankyňa MSÚ na margo projektu EHMK.

Odpoveď nenechala na seba dlho čakať: „Pokiaľ si nebudeme dávať vízie vysoko v tomto meste nebude nič! Ja pevne verím, že tu máme kvalitný tím a ľudí naokolo, čo chcú pomáhať. Poďme do toho, nebojme sa toho!“ prízvukuje Marek Hattas, primátor. Do diskusie sa nakoniec pripojil aj hlavný architekt mesta Nitry Viktor Šabík. Ten podporil návrh zabojovať o výzvu: Zisk titulu EHMK je prestížna záležitosť, ktorá zvyšuje kultúrnu identitu mesta. Ako hovoril W. Churchill v snemovni lordov v roku 1942, keď sa dozvedel, že mu skrátili rozpočet na kultúru: ,Ak máme škrtať rozpočet pre kultúru tak načo vôbec vedieme vojnu?ʻ

Zdroj: YouTube

Hlasovanie prebehlo, výsledok bol jednoznačný, poslanci nakoniec návrh č. 500/2020 schválili. Koľko chlebíčkov máme nachystať?

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password