Takmer 5 000 detí na Slovensku nevyrastá vo svojich rodinách, ale v bývalých detských domovoch, v dnešných Centrách pre deti a rodiny. Ročne približne 500 z nich odíde a ďalších 500 príde. Ich sociálne väzby, žiaľ, len zriedka siahajú za hranice inštitúcie. Pohľad na svet majú preto skreslený, chýbajú im zdravé rodinné vzťahy a kontakt s vonkajším prostredím.
Každé dieťa si zaslúži pozornosť a vzťah, ktorý je priateľský a nezištný. Každé dieťa potrebuje priateľa.
A tak vznikol program BUDDY, alebo po slovensky – kamoš. Tím psychológov a odborníkov na sociálnu prácu v ňom hľadá, vyberá, školí a spája dobrovoľníkov s deťmi z centier. Veď ako sa majú naučiť byť zodpovedné samy za seba, ak nemajú skutočný vzor, ku ktorému môžu vzhliadať, učiť sa od neho a nasledovať ho? „Buddy“ dobrovoľník je zrelý, empatický, trpezlivý dospelý človek, ktorý prijíma dieťa také, aké v skutočnosti je. Pravidelne a dlhodobo sa s ním stretáva mimo centra a venuje mu to najvzácnejšie, čo má – svoj čas, priateľstvo, dôveru a lásku.
Dieťa získa „kamoša“, ktorému môže dôverovať a ktorý mu pomáha s prípravou na samostatný život.
„Program takto zvyšuje ich šance nájsť si dôstojnú prácu, bývanie a znižuje tak počet mladých bez domova, nezamestnaných a v kriminále,“ vysvetľujú iniciátori projektu, ktorých cieľom je zabezpečiť starostlivosť o spriatelené dvojice a zároveň vytvárať nové. Program aktuálne pôsobí v štyroch slovenských krajoch na deviatich miestach na západe krajiny a stará sa o 90 „buddy“ dvojíc. „Každý môže už dnes pomôcť deťom v Trnave, Trenčíne, Nitre, Pečeňadoch, Halíči a Kolárove. Iba mužov – dobrovoľníkov potrebujeme do centier v Bratislave, Malackách, Bernolákove a Piešťanoch,“ priblížili zakladatelia programu, ktorí aktuálne spúšťajú náborovú kampaň pre nových dobrovoľníkov na východe Slovenska – v Košiciach a Prešove.
Iba úplné prijatie a cielená individuálna starostlivosť môže podľa iniciátorov projektu pomôcť dieťaťu riešiť hlboko zakorenené traumy a rozvíjať jeho potenciál.
Program poskytuje podporu deťom, ktoré nemali to šťastie, aby vyrastali v rodinách. Dopĺňa existujúci štátny systém, ktorý s rastúcim vekom dieťaťa vynakladá viac peňazí na jeho starostlivosť a začlenenie do spoločnosti. „Ľudia v programe pracujú na tom, aby každé také dieťa malo aspoň jednu osobu, ktorej dôveruje a vedelo žiť samostatný a dôstojný život. Preto program vytvára a priebežne podporuje bezpečné vzťahy medzi deťmi a dobrovoľníkmi, ktorí pravidelne, nezištne a dlhodobo venujú jednému dieťaťu svoj voľný čas a rozvíjajú jeho potenciál,“ opisuje Ladislav Kossár, zakladateľ programu Buddy.
V roku 2006 si Ladislav Kossár kúpil korálky za tisíc korún od detí z detského domova. Išiel do detského domova a opýtal sa: „Ako vám môžem pomôcť?“ Odpoveď bola jednoduchá: „Vymyslite, aby deti kvalitne trávili voľný čas mimo detského domova.“
„Som veľmi vďačný za dôveru a lásku, ktorú som od svojej rodiny dostal. Aj preto v programe BUDDY neobyčajným priateľstvom dlhodobo rozvíjame deti, ktoré nemôžu vyrastať v rodine, na ich ceste k samostatnosti,“ vysvetľuje svoju motiváciu Kossár, podľa ktorého má program priaznivý vplyv na obe zúčastnené strany, „dobrovoľníci získavajú možnosť osobného naplnenia a rozvoja, zvyšuje sa ich trpezlivosť, empatia a získavajú iný pohľad na život. Zároveň sú pre tieto deti kľúčovými osobami v ich životoch.“
Prepájať dva rôzne svety a meniť životy môže každý.
Záujem, čas a podpora sú v niektorých prípadoch to jediné, čo deti naozaj potrebujú. Pomôcť im zaradiť sa do spoločnosti môžete aj vy. Stačí si nájsť priateľa…
Zdroj foto: tvojbuddy.sk