Bolehlav zvaný migréna

Liek proti migréne je zrejme za dverami. Vedci rozlúštili, čo ju spôsobuje.

Migréna je chronické záchvatovité ochorenie, ktoré je charakteristické silnými pulzujúcimi bolesťami hlavy. Bolesti cíti Postihnutá osoba cíti bolesť prevažne na jednej strane hlavy s trvaním od 4 až do 72 hodín. „Súčasťou záchvatov je precitlivenosť na vonkajšie podnety ako svetlo (fotofóbia) alebo zvuk (fonofóbia),“ uvádza migrenajechoroba.sk. Ochorenie, ktoré pozná z vlastnej skúsenosti alebo z počutia takmer každý, postihuje až 15 % celosvetovej populácie. Migréna je jednou z najzávažnejších porúch, ktorá postihuje jedného zo siedmich ľudí a spôsobuje obrovské sociálne a ekonomické bremeno,“ uvádza tvrdenie na medicalxpress.com.

Vedci uvádzajú, že na migrénu viac trpia ženy (až 70%), bolesť sa však nevyhýba ani mužom či deťom.

Ochorenie má niekoľko typov/fáz a taktiež príznakov, ktoré mu predchádzajú. Možnosti ako liečiť tieto nepríjemné bolesti síce existujú, no stále sa jedná o beh na dlhé trate. Novodobé výskumy z univerzity v Zürichu však prišli s prevratným objavom. Ten vysvetľuje, čo migrénu spôsobuje.

Za všetko môže porucha astrocytov – veľkých hviezdicových podporných buniek, ktoré obaľujú mozgové cievy a cievy okolo nervových vlákien. Zmena v ich fungovaní spôsobuje, že tieto dôležité bunky nášho mozgu nefungujú tak, ako by mali, čo zvyšuje vzrušivosť dendritov – výbežkov neurónov. V prípade migrén boli astrocyty donedávna na okraji záujmu neurovedcov „Aj napriek ich dôležitosti boli astrocyty pomerne prehliadané,“ hovorí Mirko Santello, autor poslednej štúdie na webe medicalxpress.com.

Neurón

Liek proti migréne môže byť práve vďaka týmto zisteniam na ceste, vedci totiž dokážu s astrocytmi manipulovať, čím im prinavrátia ich zdravé fungovanie. „Preukázanie prepojenia medzi dysfunkciou astrocytov a migrénou by mohlo pomôcť pri navrhovaní nových stratégií liečby migrény,“ dodáva Mirko Santello.

Zdroj foto: Pixabay.com

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password