Bojovné vitamíny

Vitamíny, ktoré podporujú našu imunitu, nemusíme hľadať ďaleko. Niektoré si môžeme vypestovať aj v dome alebo na záhrade.

Nové ochorenie COVID-19 vzniklo pomerne nedávno, obranné mechanizmy ľudského organizmu ho ešte nepoznajú a preto môžu proti nemu bojovať pomalšie. Našej imunite však podľa slov výživovej poradkyne Márie Zelenajovej pomôžu vitamíny, ktoré telo zocelia, boj s ochoreniami tak bude jednoduchší.

Hlavnými hrdinami sa v dnešných dňoch stávajú zázvor, med, cesnak, vitamín C a zinok. Práve zinok má antiinfekčné vlastnosti. „Jeho včasné nasadenie je efektívne v boji proti chrípke, prechladnutiu a hlavne proti respiračným ochoreniam, medzi ktoré patrí koronavírus. Najviac zinku sa nachádza v morských plodoch, rybách, klíčkoch, orechoch, mandliach, v mlieku a v mliečnych výrobkoch,“ vysvetľuje Mária Zelenajová.

Pixabay

Dôležitým faktorom pri zvyšovaní imunity je aj nasadenie pokojného režimu. Pokiaľ to okolnosti nedovoľujú, treba urobiť všetko pre to, aby sme minimalizovali stres. Práve ten odbúrava veľké množstvo vitamínov.

„V strese sa deje to, že začíname slabo dýchať. Dýchame pomaly na 15, 20, 30%. Čiže my organizmu nedávame živiny v podobe kyslíka, my ho ďalej oslabujeme,“ odkazuje Miloš Kosír, vedúci Kontrolného chemického laboratória v Nitre.

Miloš Kosír tiež pripomína, že je dôležité často vetrať, keďže sa v týchto dňoch zdržujeme prevažne doma. Pomôcť nám má aj vyvíjanie pohybovej aktivity. Dobrým nápadom je, podľa jeho slov, užívanie klinčeka.

Klinček

„Jeden ráno, jeden na obed, jeden na večer. Vynikajúcim spôsobom likviduje baktérie a vírusy,“ dodáva Miloš Kosír.

Ďalšie rady prikladá aj imunológ a alergológ Štefan Raffáč. Podľa jeho vyjadrení má na náš imunitný systém vplyv vitamín D. Získať ho môžeme nielen z tabletiek, ale aj z priameho zdroja – Slnka. „D vitamín má určite vplyv na imunitný systém,“ prezrádza imunológ.

Ďalšie rady a tipy si môžete pozrieť v reportáži našej TV Nitričky tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password