Boj proti nelegálnej reklame pokračuje

Mesto bojuje s vizuálnym smogom, ročne odstráni približne stovku reklamných stavieb.

zdroj foto: Mestský úrad Nitra

Z ulíc Nitry zmizol ďalší billboard. V priebehu minulého týždňa sa pracovalo na odstránení reklamnej stavby typu bigboard na Bratislavskej ulici pri hypermarkete. Celý proces trval dva a pol roka, keďže vlastník využil všetky právne prostriedky, aby obrovský reklamný pútač nemusel dať dole.

Reklamná stavba mala byť dočasná a na svojom mieste mala stáť len do konca roka 2017.

 „Vlastníkovi reklamnej stavby nebolo predĺžené povolenie z dôvodu jej umiestnenia v rozpore so záväznou časťou Územného plánu mesta Nitra,“ hovorí Jana Remenárová, referentka pre reklamné stavby na nitrianskej radnici.

Po nariadení na odstránenie reklamnej stavby firma využila viaceré možnosti, po ich vyčerpaní vlastník dobrovoľne pristúpil k jej odstráneniu.

Podobná situácia sa odohrávala aj pri odstránení bigboardu na Chrenovskej ulici. K tomu došlo minulý rok v lete, po takmer troch rokoch rôznych odvolávaní.

„Takéto zdĺhavé konania sú pri všetkých reklamných stavbách, preto ich odstraňovanie toľko trvá. Berieme to ako úspech mesta, ak sa nám nakoniec podarí odstrániť stavby, ktoré tu podľa záväznej časti územného plánu nemajú byť umiestnené,“ povedal Anton Kondrla, referent urbanizmu a architektúry.

Mesto napriek snahám o prieťahy zo strany reklamných firiem odstráni ročne približne sto reklamných stavieb.

zdroj foto: Mestský úrad Nitra

V roku 2017 zmizlo z mesta 103 nelegálnych reklamných stavieb, v roku 2018 to bolo 111 kusov. Vlani toto číslo predstavovalo dokopy 130 reklamných stavieb. Od začiatku tohto roka sa podarilo odstrániť už 55 reklamných stavieb.

Reklamné stavby a reklamné hranoly odstránili ich vlastníci na vlastné náklady.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password