Blíži sa Európsky týždeň mobility

Čoskoro sa bude konať Európsky týždeň mobility. Do kampane sa opäť zapojí aj Nitra.

Európskemu týždňu mobility kedysi predchádzal Deň bez áut, ktorý vznikol v roku 2000 ako európska iniciatíva. Prostredníctvom obmedzenia motorovej dopravy a podpory udržateľných spôsobov dopravy mohli mestá počas 22. septembra vyjadriť svoj vzťah k životnému prostrediu.

Na základe úspechu Dňa bez áut sa od roku 2002 každý rok od 16. do 22. septembra koná Európsky týždeň mobility.

Počas týždňa mobility by mestá mali organizovať aktivity zvyšujúce povedomie o udržateľnej doprave. Mali by tiež zaviesť trvalé opatrenia, ktoré zlepšia spomínaný typ dopravy. Týždeň mobility je príležitosť diskutovať o kvalite ovzdušia, znižovaní emisií, miery využívania áut, nadmernom hluku či problémoch s parkovaním.

Témou aktuálneho ročníka je Bezpečná chôdza a cyklistika so sloganom „Prejdime sa spolu!“

„Tento rok počas ETM bude dôraz kladený na bezpečnú chôdzu a jazdu na bicykli ako aj na ich výhody pre zdravie a životné prostredie,“ informuje mesto Nitra. Snahou mesta je motivovať ľudí, aby si zvolili spôsob dopravy, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu. Zlepšiť kvalitu ovzdušia môže napríklad častejšie využívanie hromadnej dopravy, bicykla či pešej chôdze.

Minulý rok sa do týždňa mobility zapojilo 54 krajín. Medzi nimi bolo aj Slovensko s 54 mestami a obcami.

Do Európskeho týždňa mobility sa vo štvrtok 19. septembra cykloraňajkami zapojí aj Nitra. Občerstvenie bude pre všetkých nemotoristov pripravené na Chrenovskom moste a pri Mlynoch. Súčasťou týždňa mobility bude tiež prezentácia športových klubov a súťaže pre deti. Tie sa budú konať aj v piatok 20. septembra v Mestskom parku na Sihoti. V sobotu 21. septembra bude na Dopravnom ihrisku na Chrenovej prebiehať Deň bezpečnosti. Pripravené budú ukážky práce hasičov a prezentácia policajného zboru.

Okrem toho môžu cestujúci využiť zľavnenú mestskú, prímestskú autobusovú dopravu i železničnú dopravu. Používatelia ekologickejšej formy dopravy majú k dispozícii 1. hodinu na arriva bicykloch zdarma.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password