Poradňa: Bezpečnosť chodcov na ceste

Legislatíva cestnej premávky sa týka vodičov aj chodcov. Pozreli sme sa na niektoré ich práva a povinnosti.

pixabay.com

V istej časti nehôd hrajú svoju úlohu peší účastníci cestnej premávky – chodci. K podobnej situácii boli nedávno privolaní levickí policajti. V skorých ranných hodinách 42-ročnému vodičovi Opla náhle vošiel do jazdnej dráhy chodec: „Predtým stál pri priechode, ale nijako sa nerozhliadal a asi 30 cm pred vozidlom sa rozhodol. Spravil krok a došlo k zrážke,“ informovala Polícia Nitrianskeho kraja. Alkohol v dychu aktérov zistený nebol. Chodca napokon so zraneniami previezli do nemocnice.

Práva a povinnosti chodca aj vodiča upravuje Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Nehoda na Pereckej ulici v Leviciach (zdroj: fb Polícia SR – Nitriansky kraj)

„Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť,“ znie §53 Zákona o cestnej premávke. Podľa legislatívy je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Mimo priechodu pre chodcov môžeme cez cestu prechádzať len kolmo na jej os.

Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Najmä na priechodoch v centre mesta si môžete všimnúť, že toto pravidlo je často ignorované. Ak je to možné cez akúkoľvek cestu by sme mali prechádzať v skupinách, nie jednotlivo. Dôležité je, najmä v aktuálnych mesiacoch, keď sa skoro stmieva, používať reflexné prvky. To platí pre chodcov aj cyklistov. Na kontrolu sa pred pár dňami vybrali nitrianski policajti. „Či malých, alebo veľkých chodcov upozorňovali na nutnosť nosenia reflexných prvkov, nielen pred ich očami, ale stále,“ informovala nitrianska krajská polícia.

zdroj: fb Polícia SR – Nitriansky kraj

„Absolútna prednosť na priechode pre chodcov neplatí,“ tvrdí polícia.

Upozorňuje, že vodič jazdiaci napríklad rýchlosťou 50 km/h potrebuje na zastavenie auta 14 m a na rozhodnutie v poslednej chvíli len 1 sekundu. Na reakciu vodiča treba brať ohľad aj mimo priechodov. „Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo prechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy,“ zdôrazňuje v rámci prevencie kriminality Ministerstvo vnútra.

Brzdná dráha vozidla sa počas nepriaznivého počasia ešte zväčšuje.

„Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho,“ pokračuje znenie zákona, ktorý hovorí aj o právach a povinnostiach vodiča. Podľa § 4 je vodič povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na cestu, pritom ho nesmie ohroziť. Mal by dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám.

Práve tejto skupiny sa týka nehoda, ktorá sa pred časom stala na autobusovej stanici v Nitre. Dôchodkyni prechádzajúcej cez priechod prešiel autobus po nohe. Podľa dostupných informácií bola žena v tej chvíli v polovici priechodu. Autobus jej prešiel celou váhou po chodidle. Alkohol v dychu šoféra zistený nebol. Polícia má k dispozícii kamerový záznam a vec vyšetruje ako trestný čin ublíženia na zdraví.

Na odvrátenie podobnej situácie vodič môže dávať zvukové alebo svetelné výstražné znamenia.

Zároveň nezabúdajme, že každý účastník cestnej premávky je povinný prispôsobiť svoje správanie dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password