Bežná chrípka nemala tento rok šancu

Opatrenia spojené s prebiehajúcou pandémiou zabránili šíreniu bežnej chrípky.

Ďakovať môžeme svojej disciplinovanosti a opatreniam, akými sú časté umývanie rúk, zákaz zhromažďovať sa, čistenie a dezinfekcia verejných priestorov či ochrana horných dýchacích ciest. „Tisíce ľudí, ktorí chodia sem do tohto zariadenia, určite chrípku nemali. Chrípke podobné ochorenia boli koncom zimy, ale to nemalo nič spoločné s klasickou chrípkovou epidémiou. Opatrenia, ktoré boli zavedené a rešpekt ľudí pred nariadeniami pomohol k tomu, že tu obyčajná chrípka nebola,“ vysvetľuje Jozef Matta, všeobecný lekár.

Pokiaľ nám teda naše zodpovedné správanie vydrží aj naďalej, vyhnúť sa môžeme aj jesennej vlne chrípky.

K zníženiu počtu chrípkových ochorení pomohli podľa vyjadrenia Kataríny Tinákovej, regionálnej hygieničky RÚVZ so sídlom v Nitre, aj opatrenia nariaďované hlavným hygienikom SR, akými sú napr. :

  • zákaz návštev v zdravotníckych zariadeniach,
  • dodržiavanie hygienických zásad pri kýchaní a kašľaní,
  • zvýšená dezinfekcia rúk a plôch,
  • časté vetranie a umývanie priestorov.

Priaznivé výsledky badať hlavne na zníženom počte nakazených. Pre porovnanie, minulý rok o takomto čase hlásili odborníci až o 29% viac nakazených ľudí – jednalo sa o bežné chrípkové ochorenia. „Ak porovnáme 1. až 20. kalendárny týždeň rokov 2019, a 2020 tak v tomto roku sme zaznamenali výrazný pokles akútnych respiračných ochorení, chrípky a chrípke podobných ochorení, a to najmä od 16. marca 2020,“ odpovedá Katarína Tináková, regionálna hygienička RÚVZ so sídlom v Nitre.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password