Bábkové divadlo bez domova

Staré divadlo Karola Spišáka mení svoje ikonické priestory. Je bábkoherectvu v Nitre koniec?

Posledná tohtoročná premiéra sa uskutoční 13. marca 2020. „Budova divadla musí byť 1. apríla 2020 prázdna, tu nebude nič, ani duše,“ oznamuje Martin Kusenda, riaditeľ Starého Divadla Karola Spišáka. Bábky a celý súbor našli azyl v priestoroch kultúrneho domu Kino v Močenku. „Vhodný divadelný priestor na naše účely sme v Nitre nenašli. Chceme ísť touto cestou,“ prezrádza Martin Kusenda.

„Zrejme nebudeme môcť hrať Čarodejníka z krajiny Oz a Tróju. Zahráme však 60% produkcie. V kultúrnom dome je úžasná elevácia – 280 miest, priestor sa temperuje. Sám som ho bol niekoľkokrát pozrieť. Veľmi sa na to teším, bude to nové dobrodružstvo,“ dodáva Martin Kusenda.

Zdroj: SDKSFB

Našťastie zmena priestorov nebude stála. Budova Starého divadla prejde rozsiahlou rekonštrukciou, po jej dokončení sa Babkoherecký súbor bude môcť vrátiť. Renovácia je potrebná najmä kvôli zákulisným priestorom divadla, ktoré nevyhovujú bezpečnostným normám.

Na rekonštrukciu je vyčlenených takmer 1 300 000 eur.

Nová divadelná sezóna, ktorá začína od septembra tohto roku bude pre nitrianske bábkoherectvo významná. Divadlo oslávi svoje 70. výročie vzniku. To by chcel súbor glorifikovať už vo svojich pôvodných priestoroch, doma v Nitre. Momentálne je návrat naplánovaný na november, ak sa rekonštrukcia predĺži, oslavy plánuje vedenie zrealizovať v prechodnom domove v Močenku.

Zdroj: SDKSFB

„Pokiaľ by, nedajbože, došlo k posunu návratu, dokážem si predstaviť, že by priestory Močenského kultúrneho domu boli vhodné na zrealizovanie troch oslavných premiér. Jediné, čo nám tam chýba, je hĺbka javiska, inak sú parametre veľmi podobné nášmu priestoru,“ informuje riaditeľ Starého Divadla.

Zostáva dúfať, že obnovenie nitrianskej budovy prebehne bez vážnejších komplikácií a celé osadenstvo divadla čaká úspešný návrat domov.

Viac informácií sa dozviete v reportáži TV Nitrička, tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password