Avizované zmeny na Svätoplukovom námestí zatiaľ nepribudli, prvá etapa má začať už čoskoro

Tieniaci systém má vyriešiť jeden z najväčších problémov nitrianskeho námestia.

O revitalizácii Svätoplukovho námestia v Nitre sa aktívnejšie hovorí už približne dva roky. Odštartoval ich hackathon, ktorý mesto organizovalo 8. až 10. júla v roku 2019. Inovácie zveľaďujúce historické centrum mesta tu však zatiaľ nenájdete. „Škrt cez rozpočet, alebo cez naše plány nám spravil Covid, preto sme museli odložiť niektoré plánované dodávky. Rátame s tým, že teraz by sa mal začať montovať mobiliár,“ uviedol primátor Nitry Marek Hattas. Námestie by sa teda zmien malo dočkať už čoskoro.

Jednou z nevýhod nitrianskeho námestia je páliace slnko, prvou zo zmien sú preto tieniace moduly.

návrhy modulárneho sedenia (zdroj foto: TV Nitrička)

Vďaka pergolovému modulárnemu systému sa budú môcť ľudia skryť pred slnečnými lúčmi aj v horúcom počasí. „Je to systém, ktorý má pritiahnuť obyvateľov a návštevníkov mesta na pešiu zónu a na námestie,“ dodáva hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Dodáva, že aj podľa prieskumu je ďalšou nevýhodou námestia „neúmerné teplo“.

Sedenie a zeleň bude možné presúvať podľa potreby.

Suma modulárneho systému je takmer 96 tisíc eur. Hackathon priniesol aj návrh debarierizácie námestia a nový vodný prvok – potôčik. Tieto zmeny boli tiež pre korona krízu posunuté. S ich realizáciou sa počíta v budúcnosti. Pôvodne bolo plánovaných šesť prvkov, napokon ich bude päť. „Oni vykonané budú, len kvôli pandémii sa odsunuli, čiastočne aj preto, lebo sme nevedeli v akej finančnej kondícii mesto bude,“ vysvetlil pre Televíziu Nitrička Tomáš Holúbek. Dodáva, že tento rok sa podarí uskutočniť realizáciu spomínaného modulárneho systému, kedy pribudnú ostatné prvky sa dozviete v reportáži.

Televízia Nitrička

Forgot Password