Atlétka Simona Takácsová: 5 dôvodov, prečo sa venovať atletike

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste sa chceli venovať atletike? Simona Takácsová vás svojimi argumentmi, prečo sa venovať atletike, určite presvedčí.

Simona Takácsová (21) je rodáčka zo Šale. Študuje na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre. Zo športov sa najskôr venovala futbalu, no popri ňom sa začala v 9. ročníku na základnej škole venovať aj atletike. Neskôr sa však musela rozhodnúť, ktorému športu sa bude intenzívnejšie venovať. Rozhodla sa práve pre atletiku.

Preteká za ŠK ŠOG Nitra a je niekoľkonásobná majsterka Slovenska v behu na 100 m cez prekážky. Na Majstrovstvách Európy juniorov v atletike skončila na 26. mieste. Na štafete 4×400 m v talianskom Grossete skončila so svojimi kolegyňami vo finále na 8. mieste. 

Veľa detí sa venuje atletike hlavne kvôli rodičom, ktorí ich k tomu prinútili. Ak ich to však nebaví, treba im nájsť taký šport, ktorý ich bude viac zaujímať. Treba si nájsť takú činnosť, ktorá vás bude napĺňať a prinášať vám dobrú náladu a pozitívnu energiu. Pre Simonu je týmto športom práve atletika. Nám povedala 5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí venovať práve atletike.

vľavo Simona Takácsová
  • Rozhodca neovplyvní váš výkon

Zo skúseností viem povedať, že pri športoch, kde zasahuje rozhodca sa často stáva, že rozhodca ovplyvní celú hru, pridržiava jednému z tímov. V atletike sa to však nedá. Ak bežíte, tak víťazom je len ten, ktorý príde prvý do cieľa. Aj keby vám zabudli odmerať čas, stále bude víťaz ten istý. Takisto napríklad aj v skoku do diaľky, víťazom bude len ten, kto najďalej doskočí. Rozhodcovia teda v atletike nemajú veľkú moc.

  • Zlepšuje zdravotný stav

V dnešnej dobe mladí ľudia sedia často za počítačom a zabúdajú na to, že každý človek by mal počas dňa vykonávať nejakú fyzickú aktivitu. Neustálym pohybom sa ľuďom zlepšuje ich zdravotný stav. Taktiež je atletika dobrá na odreagovanie, utečenie z reality a cítite sa lepšie po psychickej, ale aj po fyzickej stránke.

  • Je pre každého

Nájde sa v nej každý, pretože atletika obsahuje rôzne disciplíny. Patria tam behy, skoky, hody, chôdza a vrhy. Každý si môže vybrať disciplínu, ktorá sa mu viac páči. Ak niekto rád behá, tak má na výber buď rýchle krátke behy tzv. šprinty, alebo keď niekto rád behá dlhé trate, môže vyskúšať vytrvalostné disciplíny. Niekoho môžu zase viac lákať disciplíny ako skok do diaľky či vrh guľou, ktorá patrí k vrhačským disciplínam. Taktiež je vhodná pre každú vekovú kategóriu. U detí sa atletika trénuje hravou formou, na rozdiel od dospelých, ktorí sa špecializujú konkrétne na danú disciplínu.

  • Nie je to len o úspechoch

Nie každý z atlétov nosí z pretekov medaily, ale to vôbec nevadí. Atletika nie je len o víťazstvách. Ide aj o zážitky, priateľstvá a spoznávanie krajín. Cestujete na preteky alebo sústredenia, odkiaľ si zakaždým prinášate rôzne spomienky.

  • Nie je to len individuálny šport

Keď som prechádzala z futbalu na atletiku, tak mi každý hovoril, že to bude náročnejšie. Pri kolektívnom športe, ak nemám svoj deň, tak ma podrží zvyšok spoluhráčok, na rozdiel od atletiky, kde je všetka zodpovednosť len na mne. Avšak, nie vždy to v atletike závisí len na jednej osobe. Veľa pretekov je takých, kde súťažíte nie ako jednotlivci, ale ako kolektív. Rátajú sa body dosiahnuté na disciplínach alebo keď bežíte štafetu. Ste 4 členovia, zodpovednosť je na všetkých v rovnakej miere.

Simonu najbližšie čakajú Majstrovstvá Európy do 23 rokov vo švédskom meste Gävle. Konať sa budú v termíne od 11. – 14.7.2019. Jej cieľom je čo najlepšie reprezentovať Slovensko. Rada by zabehla svoj osobný rekord. Avšak jej najväčším snom je prelomiť hranicu štrnástich sekúnd, keďže sa to v slovenskej histórii podarilo len 10 ženám.

Veríme, že vás Simona svojimi argumentmi presvedčila a my jej budeme nielen na Majstrovstvách Európy, ale aj v osobnom živote držať palce.

foto: archív Simony Takácsovej

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password