Atléti AC Stavbár Nitra bilancovali

Atléti AC Stavbár Nitra, tak ako ostatní vo svete, v Európe a v SR, boli nútení svoju halovú sezónu skrátiť.

zľava: Ján Šuba, tréner Maroš Salva, Daniel Turcsányi

AC Stavbár bilancuje veľmi slušné výsledky a výkony, ktoré sú predpokladom napredovania atlétov v lete. Keďže zväčša išlo o mladých perspektívnych atlétov, na ich úspešné výsledky sa pozerá hlavne s perspektívou do budúcna. Takto sa na svojich zverencov pozerajú a ich výkony zhodnotili trénerky Zuzana Seková a Silvia Ambrozy.

Ako hodnotíte výsledky atlétov

Halovú sezónu 2020 sme otvorili 11. januára pretekmi Vienna Indoor Gala 1. miestom Dominika Labudu na 60m prekážok a ukončili titulom majsterky Slovenska  Hany Mehager  v behu na 2000 m a 2. miestom  Diany Záborskej v skoku o žrdi na Majstrovstvách Slovenska staršieho žiactva. Práve tieto  naše nitrianske mládežnícke talenty boli v hale najčastejšie na medailových pozíciách.

Dominik Labuda sa okrem  pretekov vo Viedni predstavil  na  Jumpérii tour 2020, Olympijských nádejach V4 , Majstrovstiev Slovenska i Západoslovenského kraja, kde dovedna získal 10 medailí (7-2-1). Pre zrušený šampionát M SR  vo viacboji už nemohol zabojovať o ďalší cenný kov. Cieľom tohtoročnej halovej sezóny bolo dosiahnuť  čas v behu na 60 m prekážok pod 8,30 sekúnd, čo sa podarilo poslednými pretekmi a výkonom 8,25 sekúnd si udržal pozíciu lídra v štatistikách  tejto sezóny na Slovensku. Zároveň mu v štatistikách patrí prvá priečka aj v skoku o žrdi výkonom 390 cm  ( Jumpéria , Banská Bystrica ).

Diana Záborská získala v hale 7 medailí  (2 – 3 – 2),  5 z nich je v skoku o žrdi,  ďalšie dve získala v behu na 60 m. V oboch disciplínach si zlepšila svoje osobné maximá. Hana Mehager sa  v hale postavila na stupeň víťazov trikrát. V behu na 2000 m je majsterkou kraja i Slovenska a v tohtoročných štatistikách jej patrí prvá priečka. Na majstrovstvách SR dorastu pridala striebornú medailu v behu na 1500 m. Na oboch  tratiach dokázala výrazne zlepšiť svoje osobné maximum. V kategórii mladšieho žiactva sa Romane Hrnčárovej podarilo získať 4 medaily ( 1 -1 -2 ). Stala sa majsterkou kraja v behu na 60 m, vicemajsterkou kraja v behu na 150 m, vybojovala 3. miesto (60 m) na majstrovstvách západoslovenského kraja starších žiačok a  na slovenskom šampionáte vo viacboji  získala  3. miesto. 

„Radosť nám samozrejme svojimi výkonmi a umiestneniami urobili aj ďalší zverenci . Počet získaných  medailí v rámci všetkých halových podujatí v mládežníckych kategóriách presiahol počet štyridsať, čo pre nás nie je rozhodujúce, koncentrujeme sa na postupné individuálne zlepšovanie sa,“ hovorí trénerka.  

Ďalšou úspešnou tréningovou skupinou, ktorá má za sebou viacero úspešných reprezentačných vystúpení na vrcholných podujatiach, je vrhačská skupina Romana  Oravca. 

Ako hodnotíte uplynulú sezónu?

Naša tréningová príprava smeruje u oboch borcov k letnej sezóne. V halovej sezóne absolvovali pár pretekov ako spestrenie prípravy. Jaro Greguš sa pokúsi splniť limit na MS juniorov v Keni. Titul halového majstra SR juniorov v osobnom rekorde by mohol byť dobrým východiskom pre splnenie tohto cieľa. U Sama Kováča zostáva hlavnou disciplínou hod diskom. Takže získaný titul akademického majstra ČR a  druhé miesto v halových majstrovstvách SR vo vrhu guľou na úrovni osobného maxima určite potešili.

(zľava) Zuzana Seková, Hana Mehager, Silvia Ambrozy

Ďalšou tréningovou skupinou AC Stavbár Nitra je bežecká a vytrvalecká skupina Jána Tótha. Jeho zverenkyne Dominika Kuchtová a Hanka Záhradníčková obsolvovali halovú sezónu len ako prípravu na leto. Najväčší pokrok zaznamenal ešte len 16 ročný Erik Novák, ktorý sa postupne zlepšoval a svoje osobné maximá posunul v halovej sezóne na 2:07,79 na 800m, ktoré bežal počas M SR dospelých a najmä výkon 4:25,64 na 1500m, ktorým obsadil 3. miesto na M SR dorastu. Trénera, ktorý vidí v mladom Erikovi potenciál, tešia najmä jeho vôľové vlastnosti v preteku zabojovať.

Vrhačská skupina  Ladislava Petroviča má široký záber od najmladších žiakov až po dorast.  Ich cieľavedomá činnosť podporená pravidelným tréningom žala úspechy aj v halovej sezóne 2020. Postupne sa zlepšovali a dosahovali svoje osobné maximá vo vrhu guľou, pretože halová sezóna vrhačov obmedzuje len na túto jednu disciplínu. Za zmienku stoja výkony postupne od najmladších žiakov Barantala, medzi ml. žiakmi Mareka Felbera, medzi st. žiakmi súťažil Lipovský a výkonom 12.50 m obsadil 3.misto na M ZsAO. V doraste zase svojmu trénerovi urobil výkonom 14,21 m vo vrhu guľou radosť  Filip Fleisheker, čo stačilo na 2. miesto na M ZsAO. Filipovi nevyšlo vystúpenie  na M SR.

Ďalšie dve skupiny, skokanská a bežecká, sa prekrývajú najmä s halovou sezónou dospelých. Prevažná väčšina dospelých pretekárov prehodnotila svoje pôsobenie v halovej sezóne. Tento čas využili na doliečenie svojich boľačiek z leta resp. minulých sezón. Takto sa rozhodli Lukáš Beer, Janko Zmoray a Jakub Šiko. Po dlhých 13. rokoch sa rozhodli halovú sezónu vypustiť Denis Danáč a Ján Šuba, ktorí v minulosti patrili medzi opory  klubu v počte získaných titulov. Vrhači nemajú v halovej sezóne svoje disciplíny.

Bežecká skupina Tibora Danáča začínala svoju halovú sezónu vo Viedni 11.1., kde sa predstavili Matúš Čéry a Jakub Svoreň. Pre Jakuba, ktorý sa zranil a skončil vo Viedenskej nemocnici, sa halová sezóna na dlho skončila a jeho vystúpenie na M SR dorastu bolo ovplyvnené minimálnym tréningom. Matúš Čéry si svoje osobné maximum v behu na 60m zlepšil na 7,25s. Spolupráca v tréningovej skupine ešte len začína, ale ukázal potenciál sa zlepšovať.  

Tréningovú skupinu Maroša Salvu v halovej sezóne reprezentovali najmä prekážkárka Marietta Miklová a skokan Daniel Turcsanyi. Marietta spolu s trénerom ideálne načasovali formu a na M SR juniorov posunula svoje osobné maximá v behu na 60m na 8,16s a v behu na 60m prek. na 9,19s, čo znamenalo 3. miesto. Daniel Turcsanyi dosiahol svoj najlepší výkon na M SR, kde v sa v trojskoku s výkonom 14,38 m umiestnil na 3. mieste.

Zaujímavosťou tejto sezóny je jediný štart Jána Šubu, ktorý si rozmyslel svoje účinkovanie na halových pretekoch. Prihlášku podal v deň pretekov za zvýšený poplatok a s výkonom 14,73 m v trojskoku obsadil 1. miesto a získal titul.

Ďalšími atlétmi, ktorí obsadili medailové umiestnenie sú Tomáš Zeman, ktorý získal svoj prvý halový titul medzi dospelými v skoku do výšky výkonom 195cm, a Adam Kremser, ktorý výkonom 420 cm skončil v skoku o žrdi na 3.mieste.                                                                                    

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password