V pondelok v Nitre začína asistované sčítanie. Pre nesčítaných mesto prichádza o státisíce

Asistované sčítanie je možné vykonať dvomi spôsobmi.

archív TV Nitrička

Počas elektronického sčítania, ktoré prebiehalo od 15. 2. do 31. 3. sa k Nitre prihlásilo 86, 36 % ľudí. Tí, ktorí sa nestihli sčítať elektronicky, môžu využiť možnosť asistovaného sčítania. Nitrianska radnica ho bude poskytovať od 3. mája do 13. júna. „Obyvatelia môžu využiť jednu z dvoch možností sčítania sa. Splnia si tak zákonom stanovenú povinnosť a vyhnú sa pokute do výšky 250 €,“ informuje Lenka Mareková z mestského úradu.

  • Sčítanie prostredníctvom stacionárneho asistenta je možné Mestskom úrade v Nitre, v pondelok, utorok, štvrtok a piatok od 8.00 do 13.00 hod., a v stredu od 11.00 do 16.30 hod.
  • Je tu ešte možnosť sčítať sa s pomocou mobilného asistenta, ktorý príde k občanovi domov, ak o to požiada na tel. čísle 0911 155 189 počas úradných hodín Mestského úradu v Nitre.

Mesto prichádza pre nesčítaných obyvateľov o státisíce eur

Foto ilustračná: pixabay.com

Nitrianska radnica pokračuje v kampani, v ktorej vyzýva ľudí, aby sa zapojili do aktuálneho sčítania obyvateľov. Doteraz sa k Nitre prihlásilo 86,36 percenta ľudí. Ďalší tak môžu urobiť počas asistovaného sčítania, ktoré sa začína v pondelok 3. mája.

Podľa primátora Mareka Hattasa má Nitra podľa sčítania spred desiatich rokov 79.000 obyvateľov, no v skutočnosti ich v meste žilo takmer 82.000.

„Treba si uvedomiť, že na základe výsledkov zo sčítania potom posiela štát mestám a obciam na podielových daniach oveľa menej peňazí, ako by mal. Pretože sa podielové dane pre mestskú kasu na základe týchto údajov počítajú nasledujúcich desať rokov, prišla Nitra za toto obdobie pre nesčítaných obyvateľov o milióny eur,“ skonštatoval primátor.

Ako pripomenul, najaktuálnejšie štatistiky hovoria o rozdiele 1771 osôb medzi evidenciou Ministerstva financií SR a evidenciou Mestského úradu v Nitre. „Podielové dane na tento rok činia 427 eur na osobu. Nitra tak príde len v roku 2021 o 757.457 eur,“ vysvetlil Hattas.

Televízia Nitrička

Forgot Password