Ars Organi tento rok nebude

V dvoch nitrianskych kostoloch mali už o pár dní znieť skladby organového umenia.

Medzinárodný organový festival Ars Organi určený laickej i odbornej verejnosti z Nitry a širokého okolia každoročne hostí najrozmanitejších umelcov z rôznach krajín. Nosnou témou festivalu je myšlienka prepojenia európskych krajín prostredníctvom organového umenia.

Ars Organi 2020 sa pre pandémiu koronavírusu tento rok neuskutoční.

Trinásty ročník podujatia sa mal konať v dvoch nitrianskych kostoloch – v piaristickom Kostole sv. Ladislava a v evanjelickom Kostole Svätého Ducha. Program bol pripravený, predstaviť sa mali účinkujúci zo štyroch erópskych krajín.

Zdroj foto: Festival Ars Organi 2020

Otvárací koncert mal už 3. mája podľa zverejneného programu patriť holadskému organistovi Janovi Hageovi. O týždeň neskôr bolo pripravené predstavenie dvoch slovenských umelkýň – organistky Márie Magyarovej Plšekovej a harfistky Adriany Antalovej. Ďalšie hudobné večery boli plánované s účasťou Maďara Balázsa Szabóa a jeho menovca Slvováka Imricha Szabóa. Medzinárodný festival mal vyvrcholiť v poslednú majovú nedeľu hudbou francúzskeho organistu Baptiste-Floriana Marle-Ouvrarda.

Zdroj foto: Festival Ars Organi 2020

Festival dáva každoročne priestor najmä mladým umelcom, pričom poslucháči môžu jednotlivé výkony i komfrontovať. Na každom zo série koncertov sa predstaví sólista z inej krajiny. „Dramaturgia koncertov je koncipovaná tak, že na programe každého koncertu sú diela autorov od baroka až po súčasnoť,“ uvádza sa v popise festivalu.

Najbližšie sa na koncerty hudobníkov z oblasti organového umenia môžeme ťešiť až v roku 2021.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password