Architekt dnešnej SPU Vladimír Dedeček oslávil jubileum

Jedna z osobností, ktoré dali podobu dnešnej SPU a mnohým ďalším oslávila v máji 90 rokov.

Inžinier architektúry Vladimír Dedeček 26. mája oslávil životné jubileum. Počas 90 rokov svojho života architektonicky navrhol množstvo stavieb, ktoré dodnes plnia svoj účel. Je autorom projektu Vysokej školy lesníckej a drevárskej, dnes Technickej univerzity vo Zvolene, budovy Najvyššieho súdu SR, prístavby Slovenskej národnej galérie, administratívnej budovy Incheby, vysokoškolských internátov v Mlynskej doline a mnohých ďalších.

Jeho dielo sa spája aj s mestom Nitra. Dedeček sa v 50. a 60. rokoch minulého storočia spolupodieľal na projekte univerzitného areálu Vysokej školy poľnohospodárskej, dnešnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Najdominantnejším a charakteristickým prvkom stavby je Aula Maxima s netypickým tvarom šošovky a kapacitou takmer 600 divákov. Deväť objektov pôvodného areálu SPU bolo Pamiatkovým úradom SR v roku 2014 vyhlásených za národnú kultúrnu pamiatku. Za architektonický prínos pre mesto Nitra bol inžinier Vladimír Dedeček ocenený v roku 2009 Cenou primátora mesta Nitry.

Inžinier architektúry Vladimír Dedeček sa narodil 26. mája 1929 v Martine v skromných rodinných pomeroch. Absolvoval Fakultu architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Za svoje dlhoročné pôsobenie v oblasti architektúry získal niekoľko významných ocenení a budovy, ktoré projektoval budú ešte dlho slúžiť ďalším generáciám.

Monika Hozáková

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password