Archeologické objavy v srdci Nitry: Dvojtýždňové bádanie pred Priorom prináša výsledky

Revitalizácia pred bývalým Priorom napreduje. Na to, či bude priestor v budúcnosti pešou zónou, odpovie architektonická súťaž.

Pred bývalým Priorom v centre Nitry popri rekonštrukčných prácach prebieha tiež archeologický výskum. Hoci stavebná činnosť v týchto miestach prebiehala aj v 70. a v 80. rokoch 20. storočia, výskumníci dostali príležitosť až teraz.

Odstránenie starých chodníkov odhalilo nálezy väčšinou z obdobia novoveku, teda zo 16. až 20. storočia. K častým objavom patrí keramika, za najstarší nález odborníci považujú 3600 rokov starý hrob z doby bronzovej.

Rozsiahle pohrebisko mohlo siahať až smerom k hradu.

„Jeho prítomnosť nám naznačuje, že pravdepodobne smerom k Synagóge a hradu sa rozprestieralo veľké pohrebisko, keďže ďalšie starobronzové hroby sa našli na dnešnej pešej zóne,“ vyjadril sa k spomínanému hrobu Peter Bednár zo Slovenskej akadémie vied.

Domnievajú sa, že cennosti niekto ukradol.

Ostatky tvoria len rozhádzaný hrudník a dolné končatiny, pričom pri nohách bol uložený džbánok. Podľa archeológa to naznačuje, že v oblasti hrudníka sa nachádzali cennosti, kvôli ktorým bol hrob vykradnutý ešte súčasníkmi, a to približne dva roky po pochovaní.

Aktuálne zistenia doplnia staršie poznatky z výskumu na nádvorí tržnice.

To bolo husto osídlené od včasného stredoveku. V porovnaní s tržnicou archeológovia teraz našli aj staršie objavy. „Okrem hrobu sú to zásobné jamy z včasného stredoveku, teda z 9. – 10. storočia, jedna stredoveká zásobná jama z 11. – 12. storočia, zopár novovekých jám a základové murivá a pivnice dvoch domov z konca 19. a 20. storočia. Práve tam sa našla aj nádoba z 15. – 16. storočia,“ uviedla Jana Krajčovičová z odboru komunikácie a propagácie Mestského úradu v Nitre. Ak to bude možné, nálezy prevezú do laboratórií, kde ich budú ďalej skúmať.

Na revitalizáciu pred Priorom nadviažu ďalšie etapy

Staré chodníky sú postupne nahrádzané veľkoformátovou dlažbou, pribudnúť majú napríklad aj okrasné hrušky. „Ich okolie bude dláždené takzvanými mačacími hlavami, ktoré zabezpečia priepustnosť vody. Medzi stromami počítame s novými lavičkami a cyklostojanmi,“ informoval primátor Nitry Marek Hattas.

Ide o prvú zo štyroch etáp, ktoré sú súčasťou zámeru predĺženia pešej zóny.

Či sa tieto priestory stanú súčasťou pešej zóny, primátor nevylúčil. Konečnú odpoveď podľa jeho slov prinesie architektonická súťaž. „Z dlhodobého hľadiska si uvedomujeme, že dopravu v strede mesta potrebujeme upokojovať. Podľa odporúčaní odborníkov sme tu znížili rýchlosť na 30 km/h. Do budúcna uvidíme, či odtiaľto dynamickú dopravu presunieme do iných častí, prípadne ponecháme len taxíky a autobusy,“ uviedol Hattas.

Foto: Mesto Nitra

Televízia Nitrička

Forgot Password