Apponyiovská knižnica v noci

Apponyiovská knižnica v Oponociach pozýva na svoje nočné prehliadky.

Knižnica rodu Apponyivcov bola založená okolo roku 1770 grófom Antonom Jurajom Apponyiom vo Viedni. Neskôr bola presťahovaná do Bratislavy, kde sa stala prvou verejnou knižnicou v Hornom Uhorsku. Po roku 1846 bola presťahovaná do Oponíc, kde sídli dodnes.

Knižnica v Oponiciach je považovaná za najkrajšiu interiérovú knižnicu na Slovensku. V dňoch 22. a 23. novembra medzi 18.00 a 21.00 hodinou sa v Apponyiovskej knižnici uskutočnia nočné prehliadky, kde sa dozviete príbeh o jej vzniku. K dispozícii budú aj diela najväčších astronómov a matematikov stredoveku ako sú Isaac Newton, Galileo Galilei alebo Giordano Bruno. Slávnu knižnicu spravuje Slovenská národná knižnica a spomenuté diela známych učencov pochádzajú práve z jej archívu.

Históriu knižnice a priebeh jej vzniku bude návštevníkom vyrozprávaný zdramatizovaným príbehom v podaní divadla Tesáre.

 „Ide o prvú vzájomnú spoluprácu. Historické postavy vystúpia z obrazov a opäť prerozprávajú svoj životný príbeh práve v podaní hercov tohto divadelného súboru a možno prezradia aj viac, ako sa nachádza v knihách, či v literatúre,“ vyjadril sa Ondrej Šomodi, správca Apponyiovskej knižnice.

Nočné prehliadky knižníc sa v súčasnosti tešia veľkej popularite. Stali sa obľúbenou atrakciou a za posledné roky Apponyiovskú knižnicu počas noci navštívili stovky turistov.

„V spolupráci so Chateau Appony je pripravená aj netradičná výstava, ktorá priblíži život a osudy obyvateľov kaštieľa, ktorí vybudovali jedinečnú zbierku vzácnych diel, dochovaných do dnešných dní,“ informovala Slovenská národná knižnica.

Vstupy na nočnú prehliadky sa začnú vždy o celej hodine, z dôvodu obmedzenej kapacity si je potrebné vstupenky rezervovať na tel. čísle +421 38 32 38 111.

Zdroj foto: chateauappony.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password