Aplikácia vám povie, či ste sa stretli s nakazenou osobou

Šikovný zlepšovák môže pomôcť v identifikácii kritických zón aj chorých ľudí. Je už len na vás, ako toto riziko vyhodnotíte.

Mobilná aplikácia Zostaň zdravý vznikla v spolupráci s lekárskou komunitou a vytvorili ju Marek Gogoľ, Juraj Karovič a lekár Andrej Thurzo. Jej cieľom je prispieť nielen k spomaleniu, ale aj k zastaveniu šírenia nákazy COVID-19.

Táto aplikácia vytvára neviditeľnú ochrannú sieť anonymných zariadení a svojim používateľom umožňuje:

  • lepšie sa chrániť pred šíriacim sa vírusom tak, že ľudí podporuje v dodržiavaní karantény,
  • byť informovaný, ak sa ocitnete v blízkosti registovanej infekcie (do 50 metrov),
  • oznámi stretnutia s infekciou aj spätne, ak ste sa vyskytovali v blízkosti niekoho, koho výsledky na koronavírus prišli pozitívne.

Podozrivé stretnutia sa používateľom ukážu na mape. Priamo z aplikácie si môžete vybrať aj možnosť otestovať sa na COVID-19.

Do aplikácie neskôr príde informácia o približnom čase výsledku aj samotný výsledok testu, nie je potrebné niekam volať či chodiť. „V  prípade, že anonymný identifikátor bude referenčným centrom/laboratóriom/lekárom označený ako pozitívny, aplikácia automaticky upozorní ostatné, ktoré s ňou boli v blízkosti za poslednú dobu, samozrejme, anonymne,“ informujú autori projektu. Aktuálna poloha ani osobné informácie nikde zdieľané nebudú. Označené bude len miesto na 100 metrov, na ktorom k stretu prišlo.

Zdroj: www.zostanzdravy.sk

Každý používateľ je anonymný a rovnako vidí aj ostatných. Ak niektorého z nich identifikujú ako pozitívneho, ostatní  uvidia len dátum a približné miesto stretnutia.

Aplikácia používateľa nesleduje, zaznamenáva len miesto a čas stretnutia s inými aplikáciami. Pri inštalácii nemusíte zadávať ani meno či telefónne číslo vlastníka, pokiaľ sa tak sami nerozhodnete. Aktuálne je plne funkčná pre Android, pre Appla je v štádiu schvaľovania. Podobné mobilné aplikácie fungujú už aj v Izraeli, USA a Nemecku.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password