Aplikácia ParkDots vám pomôže zaparkovať

Mobilná aplikácia pomocou senzorov na parkovacích miestach odosiela informácie do centrálneho systému.

Od jesene minulého roka Nitra na viacerých lokalitách ponúka možnosť využiť pri parkovaní mobilnú aplikáciu ParkDots. Funguje na základe senzorov inštalovaných na parkoviskách. Systém, ktorý uľahčuje parkovanie v meste, by sa mohol rozšíriť.

Cieľom aplikácie je zjednodušiť parkovanie v meste.

Aplikácia vám zadarmo ukáže, kde sú voľné parkovacie miesta, aká je ich obsadenosť a na miesto vás priamo naviguje. „V podstate cieľom bolo naozaj hlavne to, aby ľudia zbytočne nerobili okruhy okolo niektorých ulíc a nesnažili sa nájsť parkovacie miesta a vedeli presne kam idú,“ povedal Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra. Aplikácia funguje na základe senzorov, ktoré sú umiestnené na Wilsonovom nábreží, Podzámskej a Mostnej ulici. Na parkoviskách v meste je aktuálne 158 senzorov. Ich počet by sa mal ešte rozšíriť.

Zdroj foto: parkdots.com

„Plánujeme rozšírenie na ďalšie ulice v centre Nitry. Ide hlavne o lokalitu Fraňa Mojtu, Kúpeľná, Sládkovičova, Boženy Němcovej,“ hovorí Tomáš Holúbek.

Senzory odosielajú informácie do centrálneho systému nielen o obsadenosti parkovacích miest, ale aj o celkovej vyťaženosti a časoch, kedy sú parkoviská najviac obsadené. Tieto údaje mesto plánuje využiť pri dlhodobejších zámeroch. „To je jeden z cieľov celého projektu. Čiže nielen uľahčiť parkovanie pre šoférov, ale aj riadiť nejakú parkovaciu politiku v meste,“ povedal hovorca mesta.

Zdroj foto: parkdots.com

Každý senzor mesačne stojí 9 eur bez DPH. Celková suma, ktorú mesto za prevádzku systému zaplatí je okolo 40-tisíc eur. Z vyše 4-tisíc celkových používateľov aplikáciu využíva približne 10 %  vodičov v Nitre. Životnosť jedného senzora je cca 5 rokov. Senzory sú umiestnené v 6 cm pod zemou a sú zakryté ochrannou vrstvou.

Nie všetky senzory sa v súčasnosti používajú. Kvôli rekonštrukcii Univerzitného mosta je dočasne neaktívnych 20 parkovacích miest. Zmluva s firmou, ktorá systém prevádzkuje platí do jesene 2020. Či sa zmluva bude predlžovať radnica zatiaľ nevie. „My budeme v každom prípade vstupovať do rokovania s firmou, ktorá prevádzkuje tieto senzory. Budeme sa snažiť o zníženie prenájmu týchto senzorov. Budeme sa snažiť vyrokovať nejaké lepšie platobné podmienky pre mesto Nitra,“ dodal Tomáš Holúbek.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password