Anjeli sa stretli, aby pomohli a podporili chorého chlapčeka Maťka Kupca

Ešte stále medzi nami aj takí, ktorí sú ochotní pomáhať. Nepriaznivé počasie neodradilo ľudí prísť na Charitatívny zraz a boli ochotní pomôcť chorému chlapcovi Maťkovi Kupcovi, ktorý trpí vzácnou diagnózou.

Príbeh o Maťkovi Kupcovi už viackrát rezonoval v médiách. Maťko koncom februára oslávil štrnáste narodeniny, pričom lekárska prognóza hovorila, že sa nedožije ani šiestich rokov. Chlapcovi z Veľkého Zálužia sa život v jeden deň obrátil naruby. Diagnostikovali mu vzácny smrteľný Louis – Barrovej syndróm, ktorý sa uňho objavil, keď mal dva roky a začal mať problémy s chôdzou. Martinko trpí chorobou ATAXIA TELEANGIECTATICA, ktorá postihuje 1 dieťa zo 40-tisíc a má približne 800 mutácií DNA. Rovnakú diagnózu, ako chlapček z Veľkého Zálužia, majú len štyria ľudia v Európe. Martin je najmladší z nich.

„Martinka postihla tá najzhubnejšia forma. Okrem postupného ochabovania svalstva je choroba charakteristická extrémnym deficitom imunity.“ priblížila ochorenie organizátorka podujatia Veronika Ambrózová. Choroba už postúpila a napadla jeho rečové a pohybové centrum. „Koža chlapca je mimoriadne citlivá na slnko, infekcie či akékoľvek negatívne vplyvy okolia. Ďalším sprievodným javom je zvýšené riziko onkologického ochorenia,“ dodala Veronika Ambrózová.

Ľudí tento príbeh dojal natoľko, že sa zúčastnili na Charitatívnom zraze pre Maťka, ktorý sa konal cez víkend pod krškanským mostom v Nitre.

Usporiadateľmi zrazu boli Vojta Bečák z Mustang klubu Ostrava a okolie, Šimon Kupec – Maťkov starší brat a Veronika Ambrózová.

Zraz bol určený pre všetkých nadšencov Mustangov – športových a tunningových áut, ale aj pre každého, kto by rád pomohol.

Pre účastníkov bola pripravená súťaž a Maťko im za podporu na akcii udelil ceny. Súťažili o 1., 2. a 3. miesto za najkrajšie americké, európske a japonské auto, aj za najvzdialenejšieho účastníka, ktorý meral diaľku do Nitry. Výhercov si vybral samozrejme Maťko. Ďalej vybral aj meno pre nášho Mustanga (maskota – zebru), ktorý pomenoval Shelby. Po vyhodnotení súťaže sme vzali Maťka na spoločnú spanilú jazdu mestom a previezol sa aj vo svojom najobľúbenejším aute,“ povedala organizátorka.

Najvzdialenejší účastník bol až z východného Slovenska.

Maťko mal veľkú radosť z toho, koľko ľudí ho prišlo potešiť krásnymi autami. Napriek ťažkej diagnóze dokázal s pomocou svojho brata nakresliť obrázky na pamiatku,“ informovala organizátorka Veronika Ambrózová.

Liečba je finančne náročná, preto sú Maťko a jeho rodina vďační za akúkoľvek pomoc. Na zraze sa podarilo vyzbierať sumu 770 eur. Celá vyzbieraná čiastka pôjde na cvičenie a rehabilitáciu, ktoré pomôžu zlepšiť chlapcov zdravotný stav.

Zraz plánujeme urobiť aj na budúci rok a budeme radi, ak sa k nám znovu pripojíte, pretože každé jedno euro je pre Maťkovu rodinu veľká pomoc,“ dodala na záver organizátorka zrazu. Podporiť ho možno aj finančným príspevkom na účet SK35 7500 0000 0040 0422 6152.

zdroj foto: facebook Nika Silwerra Ambroz

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password