Nitrianska galéria na výstave Akty X odtajní uchovávané kresby

Odtajnené „Akty X.“ prinesú kresby, ktoré boli uchovávané a sčasti aj zabudnuté v zásuvkách depozitárov.

Obr. ilustračný: pixabay.com

Pripravovaná expozícia v Salóne Nitrianskej galérie bude venovaná aktu a jeho zastúpeniu vo fonde kresby galérie. „Vybrali sme fragment z kresieb aktov od Viktora Belányiho a Ľudovíta Slamku. Vystavená kolekcia predstavuje okrem umelcov aj jednu z primárnych odborných činností fondovej inštitúcie, a to ochranu a zhodnocovanie verejnej zbierky/kultúrneho dedičstva reštaurovaním,“ približuje Nitrianska galéria.

Kreslených aktov má galéria vo fonde kresby množstvo, avšak kurátorský výber kládol dôraz na početnosť aktov zastúpených vo fonde kresby konkrétnymi autormi.

Zároveň ide o autorov, ktorých život sa v nejakom období spája s nitrianskym regiónom. Vystavená kolekcia takmer 30 zbierkových predmetov prešla odborným reštaurovaním Brigity Hradskej, čím získala nanovo svoju výstavnú kondíciu.

Nitrianska galéria (foto: NH)

Viktor Belányi a Ľudovít Slamka pochádzajú z regiónu Nitry.

Kolekcia kresieb pripomenie týchto umelcov, ktorí pôsobili najmä ako maliari a kresba bola skôr ich prípravnou skicou. Iný prístup ku kresbe prinesie tvorba Miry Gáberovej, hosťujúcej umelkyne, ktorej vystavená tvorba bude reagovať na spomínaných autorov. „Jej práca osciluje medzi videom, performanciou, kresbou a maľbou. V jej tvorbe sú prvky telesnosti, intimity, ironizácie, ornamentálnosti či sentimentu,“ objasňuje galéria.

„Nahota/telesnosť a jej zobrazovanie boli a aj sú dôležitou témou vo výtvarnom umení,“ pripomína Nitrianska galéria.

Obr. ilustračný: pixabay.com

Výstava však podľa galérie nebude primárne prehliadkou ženského aktu, na ktorý sme najčastejšie vizuálne „zvyknutí“, obsahuje aj zobrazenia a štúdie mužského tela, pretože aj ženy sú občas zvedavé.

Nahota vulgarizovaná a tabuizovaná.

Uvažovanie o expozícii malo miestami vraj mysteriózny a bádateľský rozmer s otázkou ako atraktívne, citlivo prezentovať a interpretovať nahotu ľudského tela, ktorá je na jednej strane prirodzená, na druhej strane v súčasnosti často vulgarizovaná alebo, naopak, úplne tabuizovaná.

Vernisáž výstavy sa bude konať 14. mája o 18.00 h počas podujatia Noc múzeí a galérií a potrvá do 30. júna 2023.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password