Aktuálne informácie: Vláda vyhlásila dnešným dňom núdzový stav

Slovenská republika vyhlásila núdzový stav po druhýkrát v histórii. Naposledy sa tak udialo v noci z 9. na 10. marca v roku 1939 pre nárast radikálnych separatistických tendencií.

Od dnes 15. 03. 2020 sa podľa článku 5. Ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu v znení neskorších predpisov vláda dovoláva práva na uloženie pracovnej povinnosti. Tá sa týka oblasti zdravotníctva. Dôvodom je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, čo v praxi znamená zakázanie uplatnenia, podľa ktorého majú zamestnanci nárok na štrajk. Štát má právomoc presúvať zdravotnícky personál a materiál v rámci nemocníc, rovnako ako aj medicínsku techniku, čo bez vyhlásenia núdzového stavu dáva osobám možnosť podobné kroky odmietnuť. Vláda sa rozhodla pre následné opatrenia za účelom spomalenia šírenia nákazy nového koronavírusu.

Pixabay

Ďalšia séria opatrení dáva právomoc hlavnému hygienikovi Slovenskej republiky. Ten od zajtrajšieho dňa 16. 03. 2020 uzatvára všetky maloobchodné prevádzky.

Okrem – predajní potravín, drogérií, lekární, predajní a výdajní zdravotníckych pomôcok, stravovacích zariadení, predajní novín, pôšt, bánk, poisťovní, čerpacích staníc, telekomunikačných operátorov, veterinárnych ambulancií a obchodov s potravou pre zvieratá. Vláda tiež apeluje na prevádzkovateľov nákupných centier, aby nechali povinne otvorené uvedené predajne, hoci to pre nich nebude ekonomicky výhodné.

Od zajtrajšieho dňa vláda ukladá hlavnému hygienikovi povolenie udeliť zákaz prítomnosti zákazníkov v reštauráciách – prevádzky však zatvoriť nechcú úplne – jedlo bude na výdaj.

Premiér Peter Pellegrini tiež poveril ministra práce, sociálnych vecí a rodiny a splnomocnenca vlády pre rómske komunity, vytvorením plánu a spôsobu výplaty sociálnych dávok. Toto opatrenie má zabezpečiť zníženie koncentrácie vysokého počtu osôb, ktorí by si chceli v týchto dňoch prebrať pridelené štátne dávky.


Vláda tiež žiada súkromné zdravotnícke zariadenia o zastavenie operácií, ktoré nie sú pre pacienta vyslovene nutné – nie sú životne dôležité. Tieto neštátne zariadenia tiež žiada o šetrenie a poskytnutie zdravotníckych pomôcok.

Pixabay

Opatrenia vlády nezabudli ani na repatriáciu občanov. Od dnes je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí poverený pripraviť plán návratu občanov SR. Občania, ktorí sa dožadujú návratu do svojej krajiny, budú eskortovanÍ, dopravení do domovskej krajiny autom, lietadlom, vlakom. Prioritné sú v tomto prípade deti. Ministerka vnútra má zas na starosti zabezpečenie povinnej karantény pre občanov, ktorí sa skupinovo vracajú z postihnutých oblastí. Obyvatelia budú v tomto prípade umiestnení do lokalít ako je napríklad zariadenie v Liptovskom Jáne. Primátorom a starostom vláda doporučuje zabezpečiť neobmedzený prístup k pitnej vode, toto oparenie sa týka oblastí s majoritami.

Pixabay

Zajtrajšie zasadnutie krízového štábu bude rokovať o opatreniach ako nemožnosť použiť verejnú dopravu bez chránenia nosa a úst, rovnako ako aj navštíviť obchodné prevádzky bez krytia tváre a mnoho ďalšieho.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password