Aktuálna pandemická situácia: Slovensko ide do bordovej fázy

Od pondelka 19. apríla nebude mať Slovensko žiady čierny okres. Do červenej fázy by krajina mohla prejsť ešte v apríli. Všetko záleží na ďalšom vývoji ukazovateľov.

zdroj: MZ SR

Epidemická situácia sa stále mierne zlepšuje. Informoval o tom dnes premiér SR Eduard Heger na začiatku pravidelnej tlačovej besede k súčasnej situácii. Tak, ako bolo určené v Covid automate, by Slovensko malo prejsť z celoštátneho 4. stupňa varovania, do miernejšieho 3. stupňa, teda do bordovej fázy, a to od 19. apríla. „Všetci čakáme na to, kedy sa budeme môcť vráiť k činnostiam, ktoré dlhé mesiace odkladáme,“ uviedol minister financií Igor Matovič. Podľa jeho slov však musíme so zodpovednosťou, ktorá v pndelok príde s uvoľnenim opatrení, pracovať opatrne.

zelená farba označuje okres, v ktorých došlo k zlepšeniu (zdroj: MZ SR)

Otváranie budú sprevádzať aj očakávané obmedzenia.

Otvoria sa obchody a služby, pričom na jedného človeka bude určených 15 m štvorcových. Platiť bude nutnosť preukázať sa negatívnym výsledkom testu na koronavírus, resp. alternatívnym dokladom. S negatívnym testom budete môcť ísť do prírody aj mimo svoj okres. S testom sa povoľuje tiež návšteva bohoslužieb s priestorom 15 m štvorcových na jedného človeka. Rovnako s testom bude povolený šport v exteriéri s maximálnou účasťou 6 osôb. Otvoria sa zoologické a botanické záhrady, múzeá, knižnice maximálne pre 6 návštevníkov. Otvoria sa tiež hotely a penzióny, zatiaľ ale bez reštaurácií.

Od 26. apríla by Slovensko mohlo prejsť do červenej fázy.

foto ilustračná (pixabay.com)

V nemocniciach je naďalej s Covidom alebo podozrením naň viac ako 2000 pacientov. Pľúcnu ventiláciu podľa Mateja Mišíka, vedúceho Inštitútu zdravotných analýz, vyžaduje zdravotný stav u menej ako 300 pacientov. Zdôrazňuje, že v prípade uvoľňovania opatrení je dôležité stále v interiéroch nosiť respirátor na nose aj ústach, rovnako v exteriéri treba nosiť rúško. Šéf inštitútu odporúča po oteplení tráviť čo najviac času v exteriéri. Služby a obchody, ktoré sú otvorené, alebo sa otvoria v najbližšom čase, majú dbať na časté vetranie priestorov.

Na Slovensku je zatiaľ zaokčovaných 20 % ľudí vo veku nad 18 rokov. Po novom sa do čakárne môžu registrovať aj ľudia vo veku 40 a viac rokov. Veková hranica sa možno zruší.

Televízia Nitrička

Forgot Password