Ako znížiť riziko prenosu, rady odborníka

V dnešných dňoch je na mieste zopakovať si pravidlá základnej hygieny.

World Health Organization už niekoľko týždňov informuje ľudí o prevencii voči koronavírusu. Z ich rád je jasné, že ochorenie sa prenáša z človeka na človeka a patrí medzi kvapôčkové infekcie: „Koronavírus SARS-CoV-2 z čeľade Coronaviridae, ktorý patrí medzi betakoronavírusy, kam sa zaraďujú aj koronavírusy SARS-CoV a MERSCoV, ale vykazuje od nich genetickú odlišnosť. Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas je 2 až 14 dní. Bol potvrdený prenos koronavírusu SARS-CoV-2 z človeka na človeka,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Pixabay

Základom je podľa odborníkov nosenie ochranných rúšok, dodržiavanie aspoň 2 m odstupu, vyhýbanie sa preplneným miestam, obmedzenie podávania rúk, prevarenie mäsa a vajíčok, obmedzenie priameho osobného kontaktu, zdržiavať sa doma a chodiť von len v prípade dôležitých povinností.

Na názor sme sa spýtali aj nitrianskej dermatologičky, doktorky Niny Starej Ivaničkovej. Tá odporúča, tak ako aj iné zdroje, dodržiavanie prísnej hygieny. Okrem ochrany tváre doporučuje aj nosenie okuliarov: „Keďže v uplynulom období na území EU ale ja na Slovensku sme vystavení riziku infekcie Koronavírusom COVID 19, je u obyvateľov veľmi dôležité dodržiavať prísne hygienické opatrenia, ako nosenie masky, prípadne ochranných okuliarov, aby sa zabránilo vniknutiu patogénu sliznicami,“ vysvetľuje doktorka Stará Ivaničková.

Pixabay

Ďalej dodáva, že je naozaj veľmi dôležité umývať si ruky: „Aspoň 42 sekúnd z každej strany by malo byť dostatočné hygienické opatrenie, pokiaľ sme boli niekde, kde je vyššia koncentrácia ľudí, je vhodné si ruky predezinfikovať dezinfekčnými gélami. Tieto pri častom použití môžu spôsobiť následné presušenie pokožky rúk až dermatitídu. Preto by sme nemali zabúdať aj na premastenie rúk kvalitnými krémami s výrazným emolienčným efektom.“

Na dezinfekciu nesmieme zabúdať ani v prípade rôznych povrchov: „Koronavírus totiž dokáže na povrchoch zostať aktívny aj počas niekoľkých hodín až dní (experti si nie sú istí konkrétnymi hodnotami),“ prezrádza Nina Stará Ivaničková.

Pixabay

Vyrobiť si prostriedok, ktorý zabíja a likviduje nečistoty môžeme aj doma. „Na dezinfekciu povrchov postačí 60% až 70% roztok alkoholu, ktorý môžete aplikovať vo forme spreja. Väčšina dezinfekčných prostriedkov na domáce účely je teda účinná, no podobnú zmes si môžete pripraviť aj sami: 6-7 dielov čistého alkoholu na 3-4 diely vody,“ vysvetľuje doktorka. Alkohol síce dezinfikuje, no podľa slov Vladimíra Krčméryho, slovenského lekára, infektológa a odborníka na tropickú medicínu nie je požívanie alkoholu správne riešenie a to preto, že oslabuje náš imunitný systém.

Pixabay

Dezinfikovať treba aj veci, ktoré používame denno denne, mnohokrát si však neuvedomujeme ich opotrebovanosť a znečistenie – klávesnica, počítačová myš, kľučky, slúchadlá, to všetko a mnoho iného treba preventívne čistiť: „Je veľmi dôležité dôkladne vydezinfikovať aj predmety dennej potreby ako kľúče, peňaženku, mobilný telefón, a to buď dezinfekčnými handričkami alebo dezinfekčným roztokom, pretože sú to predmety ktoré často chytáme do rúk,“ doporučuje dermatologička Nina Stará Ivaničková.

Pixabay

Ošetrovať treba aj naše odevy: „Pri dezinfekcii odevov sú vo väčšine drogérií dostupné dezinfekčné prostriedky na pranie. Ideálne je prať pri teplote 60 C°. Pri dennej hygiene je najdôležitejšia dezinfekcia rúk, hygienička doporučuje pri dostatočne dlhom umývaní rúk aj bežné mydlá, prípadne dodezinfikovať si ich dezinfekčným roztokom,alebo gélom. Čo sa týka pokožky tela, stačia bežné syndety (silne penivé prostriedky – red. pozn.) alebo tekuté mydlá. Netreba zabúdať ani na premastenie pokožky, ktoré sa dezinfekciou vysušuje, vhodné je používať telové mlieka a premasťujúce krémy na ruky,“ dodáva doktorka.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password