Príznaky ochorenia nikdy netreba podceňovať. V ideálnom prípade je vhodné okamžite zaľahnúť do postele a oddychovať až do úplného vyliečenia. Nie vždy to však ide. Občas treba organizmu v neľahkom boji pomôcť.
Nepríjemný výtok z nosa býva prvým príznakom nádchy, vírusového ochorenia, ktoré samé o sebe nie je vážne, ale dokáže znepríjemniť život.
So zhoršením dýchaním, neustálim kýchaním a upchatým, plným nosom treba počítať aj 7 dní.
Jednotkou v boji proti rinitíde by mal byť zvýšený príjem vitamínov, obzvlášť vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém. Získate ho najmä z čerstvého ovocia a zeleniny. Najviac vitamínu C obsahuje kyslá kapusta a citrusové ovocie. Ideálne je pitie šípkového čaju. Prísun c-čka sa dá zabezpečiť aj užívaním výživových doplnkov. S nimi však opatrne. Vždy dodržiavajte dávkovanie uvedené na obale.
Nie nadarmo sa hovorí, že babkina polievka je najlepší liek. Silný zeleninový alebo kurací vývar bojuje proti najrôznejším chorobám skutočne efektívne. Z vnútra zahreje a dodá potrebnú energiu. Vo vývare sa nachádzajú aminokyseliny, minerály a vitamíny zodpovedné za jeho liečivé účinky. Slepačí vývar tak dopĺňa tekutiny, zásobuje telo vitamínmi a obsahuje bielkoviny z kuracieho mäsa. Navyše, jeho benefity ocenia aj tí, čo trpia po prehýrenej noci.
Cibuľový čaj poznajú staré mamy ako liek na všetky respiračné problémy. Pomáha najmä pri kašli, prechladnutí, ale je účinný aj na zápal priedušiek a chrípku. Používa sa na upokojenie krku a zmiernenie opuchu nosovej sliznice, čím prispieva k zmierneniu prejavov nádchy. Tlmí dráždivý kašeľ a podporuje vykašliavanie. Cibuľa má protizápalové a antibakteriálne účinky, pôsobí močopudne a prospieva krvotvorbe. Alternatívou cibuľového čaju je sirup.
Osvedčenou medicínou proti rôznym ochoreniam je aj zázvor. Je to koreň, ktorý zdolá virózy, chrípku aj nachladnutie. Zázvorový čaj pripravený zo surového koreňa je aromatický a má výraznú štipľavú chuť. Jeho liečivé účinky sa využívajú na zmiernenie a prevenciu chorôb. Obsahuje gingerol, čo je látka so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Znižuje bolesť a bojuje proti zápalu.
Proti upchatému nosu sa dá účinne bojovať naparovaním. Stačí nechať zohriať vodu v hrnci, pridať do nej harmanček, soľ alebo eukalyptus a zakrytý osuškou pár minút inhalovať výpary. Dôležité je tiež dodržiavať pitný režim. Ideálna je čistá voda, ale aj bylinkové čaje izbovej teploty. Osladené medom s kvapkou citróna dokážu zázraky.