Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechladnutia?

Teplé decembrové počasie striedajúce sa so sychravým vytvorilo ideálne podmienky na šírenie vírusov a baktérií, ktoré dokážu ľuďom razom skomplikovať život. Ako sa zbaviť výtoku z nosa či dráždivého kašľa? Skúste tieto babské rady.

Príznaky ochorenia nikdy netreba podceňovať. V ideálnom prípade je vhodné okamžite zaľahnúť do postele a oddychovať až do úplného vyliečenia. Nie vždy to však ide. Občas treba organizmu v neľahkom boji pomôcť.

Nepríjemný výtok z nosa býva prvým príznakom nádchy, vírusového ochorenia, ktoré samé o sebe nie je vážne, ale dokáže znepríjemniť život.

So zhoršením dýchaním, neustálim kýchaním a upchatým, plným nosom treba počítať aj 7 dní.

Jednotkou v boji proti rinitíde by mal byť zvýšený príjem vitamínov, obzvlášť vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém. Získate ho najmä z čerstvého ovocia a zeleniny. Najviac vitamínu C obsahuje kyslá kapusta a citrusové ovocie. Ideálne je pitie šípkového čaju. Prísun c-čka sa dá zabezpečiť aj užívaním výživových doplnkov. S nimi však opatrne. Vždy dodržiavajte dávkovanie uvedené na obale.

Zdroj: Pixabay.com

Nie nadarmo sa hovorí, že babkina polievka je najlepší liek. Silný zeleninový alebo kurací vývar bojuje proti najrôznejším chorobám skutočne efektívne. Z vnútra zahreje a dodá potrebnú energiu. Vo vývare sa nachádzajú aminokyseliny, minerály a vitamíny zodpovedné za jeho liečivé účinky. Slepačí vývar tak dopĺňa tekutiny, zásobuje telo vitamínmi a obsahuje bielkoviny z kuracieho mäsa. Navyše, jeho benefity ocenia aj tí, čo trpia po prehýrenej noci.

Zdroj: Pixabay.com

Cibuľový čaj poznajú staré mamy ako liek na všetky respiračné problémy. Pomáha najmä pri kašli, prechladnutí, ale je účinný aj na zápal priedušiek a chrípku. Používa sa na upokojenie krku a zmiernenie opuchu nosovej sliznice, čím prispieva k zmierneniu prejavov nádchy. Tlmí dráždivý kašeľ a podporuje vykašliavanie. Cibuľa má protizápalové a antibakteriálne účinky, pôsobí močopudne a prospieva krvotvorbe. Alternatívou cibuľového čaju je sirup.

Zdroj: Pixabay.com

Osvedčenou medicínou proti rôznym ochoreniam je aj zázvor. Je to koreň, ktorý zdolá virózy, chrípku aj nachladnutie. Zázvorový čaj pripravený zo surového koreňa je aromatický a má výraznú štipľavú chuť. Jeho liečivé účinky sa využívajú na zmiernenie a prevenciu chorôb. Obsahuje gingerol, čo je látka so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Znižuje bolesť a bojuje proti zápalu.

Zdroj: Pixabay.com

Proti upchatému nosu sa dá účinne bojovať naparovaním. Stačí nechať zohriať vodu v hrnci, pridať do nej harmanček, soľ alebo eukalyptus a zakrytý osuškou pár minút inhalovať výpary. Dôležité je tiež dodržiavať pitný režim. Ideálna je čistá voda, ale aj bylinkové čaje izbovej teploty. Osladené medom s kvapkou citróna dokážu zázraky.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password