Ako slávili Vianoce ľudia bez domova?

Vianoce sú predovšetkým sviatky pokoja, dobrého jedla a trávenia príjemných chvíľ so svojou rodinou. Nie každý má však také šťastie.

Ľudia bez domova musia prekonávať náročné situácie a samotu počas celého roka, no na Vianoce nikto nechce byť sám. Dom charity sv. Rafaela pre nich pripravil okrem iného vianočné jedlo, na aké boli zvyknutí. „Spoločné posedenie, kapustnicu, rezne, zemiakový šalát či sladkosti,“ uviedla vedúca zariadenia Klára Labošová.

Pre ľudí, ktorí nie sú klientami zariadenia, pripravili i posedenie vonku, aby sa predišlo šíreniu nákazy.

„Diecézna charita má zaregistrované dve sociálne služby – denné centrum, kde poskytujeme sociálne poradenstvo, stravu, šatstvo a hygienu a nocľaháreň sv. Rafaela, kde poskytujeme nocľahy pre mužov a ženy,“ riaditeľ Diecéznej charity v Nitre, Juraj Barát.

Niektorých ľudí bez domova na toto miesto neprilákajú Vianoce, no chcú sa len ukryť pred chladom či dažďom. Nájdu sa aj výnimky – niektorí ľudia sú v zariadení už 15 rokov.

Kapacita zariadenia je 25 lôžok, no centrum priznáva, že toto číslo veľakrát prekračujú, nakoľko dopyt po službe je veľký.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže TV Nitrička https://tvnitricka.sk/vianoce-ludi-bez-domova/

Televízia Nitrička

Forgot Password