Ako si čo najlepšie zbaliť dovolenkovú lekárničku?

Základ každej dovolenkovej lekárničky tvoria lieky, ktoré človek užíva pravidelne, plus lieky proti bolesti, teplote alebo alergii, náplasti, obväz a dezinfekčný prostriedok na rany.

Myslite na miesta, ktoré navštívite – pláž, hory, hotel a rôzne situácie s nimi spojené. Okrem toho si v mysli prejdite jednotlivé časti tela od hlavy až po päty.  Pomôže vám to pri tvorbe zoznamu jednotlivých liekov či zdravotníckych pomôcok. 

Napriek tomu, že doma neužívate žiadne kvapky, tabletky, na dovolenke to môže byť inak. Nepodceňujte to, pretože akurát upchatý nos vám môže prekaziť letné dobrodružstvo.

Hlava 

Určite by ste nechceli, aby vás počas zaslúženého času voľna  sprevádzala bolesť hlavy. Bolesti hlavy môžu byť rôzne, v lete sú mnohokrát spôsobené z tepla. Preto nezabudnite na lieky proti bolesti. 

Oči

Vo vašej lekárničke určite nesmú chýbať ani kvapky do očí. Ako to už počas leta býva, časté vysedávanie v klimatizovanom prostredí alebo v prievane spôsobuje rezavý pocit očí, čo môže byť dôsledok zápalu. 

Uši 

Nielen pri mori, ale aj na vodných nádržiach a kúpaliskách si to môžu odniesť uši. Plávanie a ponáranie môže spôsobiť prudkú bolesť ucha. Ak sa teda chystáte k vode a nechcete kvôli bolesti váš pobyt stráviť pod slnečníkom, nezabudnite si pribaliť kvapky do uší a vatu.

Nos

Alergia ale aj klimatizácia môže spôsobiť upchatý nos. Pre istotu si so sebou zoberte aj sprej do nosa, aby ste na pláž nemuseli chodiť s balíčkom vreckoviek.

Krk a hrudník

Ľadové drinky, zmrzlina, prievan, prudké zmeny teploty medzi vonkajškom a klimatizovanými priestormi sú najčastejšie príčiny bolesti hrdla. Ak nechcete na dovolenke zápasiť s bolesťou hrdla alebo s kašľom, vaša lekárnička by mala obsahovať pastilky, prípadne spreje a aj nejaký sirup proti kašľu. 

Brucho 

Stráviť vytúžený oddych na dovolenke s nepríjemnými žalúdočnými kŕčmi a  neustálym behaním na toaletu je to posledné, čo by sme si želali. Avšak, keď už sa tráviace ťažkosti dostavia, je dobré mať po ruke lieky či už proti hnačke, zvracaniu alebo nadúvaniu. 

Nohy 

V prípade, že sa chystáte na dovolenku do hôr, nezabudnite si pribaliť leukoplast, gázu ale aj obväzy. Poznáte ten pocit, keď idete na turistiku a na nohe sa vám objaví boľavý otlak, vtedy ste vďační za prekrytie rany leukoplastom. 

Cestovná nevoľnosť

Pojmom kinetóza sa rozumie každá reakcia človeka spôsobená pohybom akéhokoľvek dopravného prostriedku. Vopred by ste teda mali popremýšľať akými dopravnými prostriedkami budete cestovať a pribaliť si tabletky proti cestovnej nevoľnosti. Napríklad taká cesta lietadlom či plavba loďou pokazila plány nejednému dovolenkárovi.

Taktiež sa odporúča odpísať si názov účinnej látky dôležitých liekov, pretože v zahraničí sa môžu predávať pod iným názvom a ak by náhodou došlo k strate, mohli by vzniknúť problémy pri hľadaní vhodnej náhrady.

Okrem iného v lekárničke by mali mať miesto aj repelent, gél po poštípaní hmyzom, antibakteriálny gél alebo vreckovky na dezinfekciu rúk, rehydratačné šumivé tablety, teplomer, nožnice a pinzeta. Silní alergici by nemali zabudnúť na adrenalínovú injekciu.  

Špeciálnu pozornosť by lekárničke mali venovať rodičia malých detí.

Televízia Nitrička

Forgot Password