Ako sa obliekať a správať počas leta? S tmavším oblečením sa na chvíľu rozlúčte. Deti a zvieratá vo vozidle rozhodne nenechávajte!

Počas leta, okrem kúpania vo vode, mnohí navštevujú aj rôzne kultúrne pamiatky či trávia čas vo svojich milovaných záhradách – kosia a vykonávajú aj iné aktivity. Vtedy treba dbať na to, čo si človek oblečie a zamyslieť sa nad tým, či sa vôbec oplatí byť počas najväčších horúčav vonku.

Oblečenie v lete by malo byť vzdušné, ľahké, malo by mať určite voľnejší strih a pozostávať z prírodných materiálov. Vhodné nie sú syntetické materiály, a to z toho dôvodu, že bránia odparovaniu potu. Čo sa týka farieb, odporúčajú sa nosiť svetlejšie farby.

Pozor si treba dávať napríklad aj na zvýšenú fyzickú námahu. Dôležité je robievať si pravidelné pauzy v tieni. V čase medzi 10. až 16. hodinou pre istotu minimalizujte pobyt vonku.

Aktivitu, ktorá je fyzicky náročná, vykonajte radšej do 7. hodiny (len ak je to možné).

„V horúčavách nepodceňte riziko úpalu a úžehu. Úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia. Úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Medzi ich príznaky patrí: bolesť hlavy, mdloby až závraty, povrchné až zrýchlené dýchanie, rýchly pulz, nevoľnosť, zvracanie a zvýšená telesná teplota. Osobu je nevyhnutné premiestniť do chladného prostredia, v ideálnom prípade do takej miestnosti s vetraním a uložiť ju do stabilizovanej polohy. Postihnutého začnite postupne ochladzovať, ale nie sprchou alebo kúpeľom, ale obkladmi. Podávajte mu aj tekutiny, a to po malých dávkach (ideálne lyžičkou). Neodporúča sa vypiť väčšie množstvo vody naraz. Ak sa stav postihnutého zhorší, určite kontaktujte pomoc a volajte na číslo 155 alebo 112.

„Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Deti do 6 mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie. Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a vhodne obliekať,“ vyjadrila sa Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR.

Cez leto je dôležité natierať sa ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Nezabúdajte aj na adekvátnu pokrývku hlavy a slnečné okuliare. „Neodporúčame opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré negatívne vplýva na kožu,“ uviedol ÚVZ SR.

Dôležitá rada na záver. Deti a zvieratá vo vozidle nenechávajte, a to ani v tom prípade, keď ste si istí, že sa vzdialite len na moment. Na pootvorené okná sa určite nespoliehajte. Organizmus sa dokáže prehriať rýchlo, a to môže mať fatálne následky!

foto: ilustračné: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password