Ako pokračujú práce na Univerzitnom moste?

Univerzitný most postavený ponad rieku Nitra, bol dlhodobo v nevyhovujúcom stave. Existujúce termíny na jeho opravu sa odkladali, nakoniec sa začalo s prácami až v tomto roku. Ako je na tom dnes? Zisťovali sme, v akom stave sa práce momentálne nachádzajú.

„Rekonštrukčné práce idú podľa harmonogramu, predpokladaný termín odovzdania mosta do prevádzky je reálny k 20. decembru tohto roku, kedy bude spustená premávka v oboch smeroch. Premávka na ňom bude možná po betóne, za priaznivejších klimatických podmienok po asfalte. Po zime sa bude v prácach pokračovať,“  informuje hovorkyňa Slovenskej správy ciest Lucia Karelová.

Obnovenie nášho hlavného dopravného úseku zahŕňalo vystužovanie ľavej rímsy, montáž mostných záverov na oporách a výmenu ložísk na podpere. Most patrí Slovenskej správe ciest, spočiatku sa počas stavebných prác uvažovalo aj o jeho úplnom uzavretí.

Ako sa ukázalo, k rozsiahlejším kolónam súvisiacich s uzávierku mosta zatiaľ neprišlo, s tými sa počítalo pred začatím rekonštrukčných prác. Prevenciou pred nekonečnými dopravnými kolónami bolo prispôsobenie smeru dočasnou zmenou premávky, ktorá obyvateľov mesta spočiatku potrápila, hlavne však vodičov, ktorí boli zvyknutí na svoje trasy. „Vidno, že na obchádzkovej trase nie sú nejaké veľké problémy s plynulosťou premávky. K určitému zhusteniu premávky prišlo na Mostnej ulici a na Fraňa Mojtu, ktorá sa využila ako komunikácia v opačnom smere oproti Wilsonovmu nábrežiu, ktoré je teraz jednosmerné,“ hovorí člen Komisie pre mestskú mobilitu Andrej Sitkey.

Most má byť odovzdaný do prevádzky koncom augusta 2020, akékoľvek zmeny budú závisieť nielen od prevádzkovateľov stavebných prác, ale aj od vodičov. Čím viac trpezlivosti, tým lepšie. Šoférujte opatrne a s rozumom.

Barbora Blašková

Televízia Nitrička

Forgot Password