Nitriansky útulok je v obmedzenom režime

Psy sú venčené iba v areáli. Problémom budú čoskoro aj financie.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

V dôsledku obmedzení vychádzajúcich z obavy zo šírenia koronavírusu obmedzujú svoju činnosť aj útulky pre zvieratá. Napriek záujmu ľudí o adopciu zvierat a venčenie psov, nie je možné dané činnosti v tejto dobe vykonávať. Informácie potvrdzuje aj František Kubíček, podpredseda OZ Slobody zvierat v Nitre.

Adopcie a venčenie majú dočasne stopku.

Občianske združenie Sloboda zvierat má po 25 rokoch fungovania celoslovenské pôsobenie. Podobne ako iné občianske združenia, ktoré sa venujú pomoci zvieratám, sa v súčasnosti boria s viacerými problémami. Podľa koordinátorky kampaní Slobody zvierat Kristíny Devínskej útulky teraz nemôžu spolupracovať s dlhoročnými partnermi v zahraničí. Ide napríklad o Rakúsko, Česko či Nemecko – krajiny, kde adopcie doposiaľ veľmi dobre prebiehali. Obmedzenie adopcií zase súvisí s nedostatkom kapacít pre nových štvornohých obyvateľov.

Ochranných prostriedkov je zatiaľ dostatok.

Regionálne centrum Slobody zvierat, teda nitriansky útulok sa nachádza na Braneckého ulici v Nitre. Z ochrannými prostriedkami problém nemajú. Sú dlhodobo zabezpečené pre prípad odchytov vyhodených, zatúlaných alebo zranených zvierat. Tie sa neraz nachádzajú v znečistenom prostredí. „Mali sme odchyty aj v rôznych zlých podmienkach, čo sa týka trebárs špinavého obydlia, kontaminovaného prostredia,“ vysvetľuje František Kubíček.

Útulok v Nitre sa momentálne stará o približne 150 psov a 30 mačiek.

Psy sú teraz venčené v rámci areálu útulku. Podľa slov podpredsedu regionálneho centra bude pre útulok v najbližších týždňoch predstavovať problém aj krmivo. Pre útulky, aj iné občianske združenia či mimovládne organizácie je ohrozujúci tiež nedostatok financií pochádzajúci z darovaných 2 % z daní. Tieto financie bežne pre OZ plynú už pred letom.

Teraz si pre zmeny v termínoch, ktoré sa týkajú daní, budú musieť na peňažnú injekciu viacerí počkať.

„Práve posunutie termínov pre 2 % z daní, aj následné poukazovanie týchto daňových prostriekov zo strany daňového úradu nám výrazne obmedzí našu činnosť,“ potvrdzuje Kubíček. Činnosť útulkov môžete podporiť aj osobne – darovaním krmiva a iných vecí potrebných pre zvieratá. Priniesť ich môžete na vyššie uvedené adresu, od pondelka do piatku medzi 15.00 a 17.00 hod. Hygienické pravidlá musia byť dodržané. Je potrebné mať rúško, rukavice a udržiavať nevyhnutnú vzdialenosť.

Téme sa v spravodajstve TV Nitrička venovala redaktorka Frederika Samuelová.

Televízia Nitrička

Forgot Password