Kontrola odtlačkov na mieste

Návrh na zmenu zákona z dielne Ministerstva vnútra SR odobrila vláda. Návrh smeruje do parlamentu.

Ministerstvo vnútra navrhuje zmenu zákona, podľa ktorej by mohli policajti ľuďom, snímať odtlačky prstov počas kontroly dokladov. A to aj bez toho, aby boli obvinení alebo predvedený na políciu pre určité podozrenie. Túto novinku už schválila vláda a teraz pôjde ešte medzi poslancov do parlamentu. Novinka by mohla vstúpiť do platnosti od decembra. S informáciami prišiel portál sme.sk.

„Kompetencia by mala umožniť policajtom snímať odtlačky pre automatizované vyhľadávanie a porovnávanie v informačných systémoch polície, predovšetkým v Schengenskom informačnom systéme,“ reagovalo Ministerstvo vnútra s tým, že novinka vychádzala z nariadení Európskej únie, ktoré hovoria o prepájaní rôznych databáz a čerpaní z nich.

Ministerstvo vnútra uvádza ako príklad situácie, ak bude mať policajt podozrenie, že daný občan používa cudziu identitu alebo má kradnuté doklady. Odtlačky mu zosníma prenosné elektronické zariadenie a systém ich porovná s databázami hľadaných, nezvestných alebo monitorovaných obyvateľov, ktorí žijú na území Schengenu.

„Takto zosnímané odtlačky prstov sa nebudú nijakým spôsobom uchovávať a budú použité iba v momente kontroly osoby,“ dodáva Ministerstvo vnútra.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password