Ak chceme žiť dlhšie, mali by sme čítať

Už od roku 1955 patrí marec k hlavným podporovateľom knihomoľov. V treťom, jarnom mesiaci sa totiž oslavujú knihy. Máme teda marec – mesiac kníh.

S týmto nápadom začalo ešte bývalé Československo, ktoré tak učinilo na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Zaujímavosťou je, že tento šíriteľ vzdelanosti sa v marci narodil aj zomrel (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880). Paradoxom je, že hoci za svoj život nazbieral a uchoval množstvo vzácnych kníh, mnohé z nich nemohol prečítať, bol totiž slepý. Jeho nevýhoda mu však nezabránila šíriť slovenskú a českú knihu po Gemeri, Malohonte, Viedni, či po našom území. Knihy, rukopisy, staré tlače, kalendáre alebo spisby pospolitého ľudu, všetko čo sa mu dostalo do rúk a malo svoju kultúrnu hodnotu, dokázal zachrániť a posunúť ďalej. Tým všetkým sa pričinil o rozvoj slovenského národného povedomia.

Pixabay

„Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej,“ píše kurima.eu.

Okrem vzdania pocty národnému šíriteľovi vzdelanosti, sa marec venuje knihám aj preto, aby sa o ne zvýšil záujem. Kniha ako taká prechádzala zaujímavým vývojom. Jej počiatky siahajú k papyrusom a zďaleka sa nekončia ani dnešnou digitálnou dobou. Kniha ako prenosné médium môže naďalej ponúkať široké množstvo informácií, poznatkov či príbehov.

Pixabay

„Knihy nie sú na to, aby ste im verili, ale sú predmetom bádania. Keď prechádzame knihou, nemali by sme sa pýtať, čo v nej je, ale zvažovať, čo to znamená,” Umberto Eco: Meno ruže.

Čítanie chvália a odporúčajú mnohí odborníci. Podľa portálu eduworld.sk žijú ľudia, ktorí čítajú aspoň pár hodín denne, v priemere dlhšie. Tí čo čítajú, majú navyše rozvinutejšiu slovnú zásobu, otvorenejšie a kreatívnejšie myslenie, vycibrenú fantáziu a imagináciu. Informácie, ktoré získame práve čítaním, môžeme využívať na riešenie praktických úloh či životných problémov. Čítanie knihy má taktiež terapeutické účinky.

Pozitívne účinky čítania využíva napríklad biblioterapia – ide v podstate o terapiu, ktorej princíp je založený na čítaní vhodných titulov.

Pixabay

Do marca zapadol aj Týždeň slovenských knižníc. V roku 1999 ho vyhlásila Slovenská asociácia knižníc.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password