Aj darcovstvo materského mlieka má svoj medzinárodný deň

V utorok 19. mája sa slávil Svetový deň darcovstva materského mlieka, ktorý svoju pozornosť smeruje na význam darcovstva a zdôrazňuje jeho potrebu. Materské mlieko od darkýň je totiž súčasťou výživy nedonosených a rizikových detí a zohráva významnú úlohu pri ich náročnom a krehkom štarte do života.

OZ malíček považuje túto oblasť za jednu z kľúčových a preto k tomuto dňu venovala profesionálne odsávačky 9 neonatologickým oddeleniam v celkovej hodnote takmer 15 tisíc eur.

Materské mlieko je nenahraditeľné. Obsahuje množstvo látok a živín, ktoré sú pre zdravie a vývoj dieťatka jedinečné – je to koktejl namiešaný priamo na mieru.

„V prípade nedonosených bábätiek sa tento význam znásobuje, keďže mlieko od mamy zabezpečuje okrem výživy dieťaťa aj jeho obranyschopnosť, chráni ho pred infekciami, podporuje jeho rast a dozrievanie orgánov, je prevenciou pred rôznymi ochoreniami a taktiež pomáha vo vývoji jeho mozgu,“ hovorí Ľubica Kaiserová, predsedníčka združenia OZ Malíček.

Ak nie je možné podať dieťaťu mlieko od jeho mamy, neonatológovia pristupujú v prvých dňoch života predčasniatka k podávaniu darcovského mlieka, ktoré musí byť vopred vyšetrené a jeho darkyňa musí spĺňať prísne kritériá. V tomto smere zohráva veľkú úlohu práve mechanická pomôcka – odsávačka materského mlieka. 

Deti, ktoré sa narodili predčasne, potrebujú materské mlieko viac ako ktokoľvek iný. Predčasniatka bývajú často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex.

Tento stav zachraňuje odsávačka materského mlieka. Slovenské nemocnice majú na svojich oddeleniach len zriedka profesionálne odsávačky materského mlieka. Občianske združenie Malíček preto z dôvodu podpory zabezpečenia najlepšej výživy pre dieťa a pomoci pri prechode na prirodzené dojčenie počas ostatných troch rokov darovalo neonatologickým pracoviskám 9 kusov profesionálnych osávačiek v celkovej hodnote 14 500€.

Ako dodáva predsedníčka združenia, činnosť OZ sa usiluje o priblíženie k českému modelu, kde je profesionálna odsáčka na každej izbe matky. “Aby sme sa k tomuto vzoru aspoň priblížili, hľadáme naďalej finančné zdroje na kúpu ďalších takýchto  odsávačiek,” doplnila Ľubica Kaiserová.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password