Agrofilm 2019 ako symbol záchrany prírodného bohatstva

102 filmov, 9 miest a 6 dní, ktorých hlavnou témou bude pôda, voda, príroda, potraviny a záchrana prírodného dedičstva

Globálne zmeny, rekordné mrazy, extrémne horúčavy, sucho, záplavy aj premnoženie škodcov v lesoch ohrozujú našu planétu stále výraznejšie. Ak k tomu pridáme plytvanie potravinami, vznikajú ďalšie problémy.

Až 30 % potravín sa stratí počas produkcie alebo spracovania.

1/3 potravín skončí v koši a 19 kg potravín na osobu sa ročne stratí prevážaním z veľkých vzdialeností. Tieto alarmujúce fakty o potravinovom odpade vzbudili pozornosť organizátorov medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2019. Téma potravinového odpadu bude stredobodom diskusie, ktorá je súčasťou 6-dňového festivalu. „Chceme diskutovať o tom, ako obmedziť plytvanie potravinami, ako redukovať odpad z potravín a zužitkovať aj to, čo sa dnes likviduje, resp. odchádza z výroby ako odpad,“ povedala generálna riaditeľka NPPC (Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum) Zuzana Nouzovská.

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum v Lužiankach

35. ročník podujatia opäť predstaví dokumenty z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, vedy a výskumu, ale aj o tom, ako zachovať prírodné zdroje pre ďalšie generácie.

„Je preto samozrejmé, že aj na tohtoročnom festivale nájdeme filmy s rôznymi témami, pričom ich filmové spracovanie svojim obrazom môže priniesť inšpiratívne riešenia. Tvorcovia z 28 krajín ich prihlásili dovedna 102,“ pokračuje Zuzana Nouzovská. Podujatie odštartovalo v NPPC v Lužiankach. Pokračovať bude aj na oboch nitrianskych univerzitách a v Mlyny Cinemas. K festivalovým miestam sa pridali Bratislava, Košice, Brezno a Martin. Tešíme sa z toho, že festivalové filmy si nájdu študenta a mladého vedca na týchto univerzitách a ich odkaz tak nadobudne nový rozmer,“ dodala riaditeľka NPPC.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná na otvorení festivalu Agrofilm 2019

O zachovanie prírodného bohatstva sa musíme pričiniť všetci.

Dôsledky klimatických zmien, podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej, pociťujeme vo všetkých kútoch Slovenska. „Nedostatok vlahy sužuje poľnohospodárov a spôsobuje pokles produkcie nemalého množstva plodín. Horúčavy a absencia zrážok sú doslova živnou pôdou pre škodcov, ktoré nevídaným spôsobom likvidujú naše lesy. Naše mestá sa prehrievajú. Stúpajú náklady na protipovodňové opatrenia a elimináciu škôd spôsobenú záplavami,“ vymenovala súčasné riziká ministerka. V tejto súvislosti Gabriela Matečná ocenila existenciu festivalu Agrofilm. Medzinárodná porota zložená z filmárov a vedeckých pracovníkov vyberala zo 42 súťažných filmov. Ocenených porota vyhlási v piatok v priestoroch kina Mlyny Cinemas.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password