76. výročie SNP: Čaká nás turistický pochod aj slávnostné zhromaždenie

Obranu pred nemeckými okupačnými jednotkami, ale i útok proti autoritatívnej vláde Jozefa Tisa a snahu byť na strane víťazných mocností druhej svetovej vojny si tento rok pripomenieme turistickým pochodom i tradičným kladením vencov.

Spomienky na SNP sa vždy nesú v historickom duchu. 76. výročie povstania nebude iné. Program ponúka putovanie po stopách partizánov i slávnostné kladenie vencov v centre Nitry.

Turistický pochod Náučným partizánskym chodníkom Zlatno – Skýcov je tradíciou.

Tento rok sa v sobotu 22. augusta uskutoční už jeho 32. ročník. „Cieľom podujatia je priblížiť najmä mládeži históriu odboja v kraji pod Tribečom na počesť 76. výročia SNP,“ informujú organizátori.

Program začína už o ôsmej hodine ráno, kedy sa hostia zhromaždia pri pamätníku SNP v Zlatne. Súčasťou spomienkovej akcie je kladenie vencov aj príhovor. Po odznení hymny a zhrnutí organizačných pokynov sa účastníci vydajú na 12 km dlhý pochod na trase Zlatno – Skýcov. Príchod do Skýcova je naplánovaný na 14. hodinu. Do 17. hodiny je však o program postarané. Turistov čaká zhromaždenie pri pamätníku i názorný zoskok vojenských výsadkárov.

Zdroj: Štáb 32. ročníka PCH Zlatno – Skýcov

Program tým, ktorí sa pochodu z rôznych dôvodov nezúčastnia, ponúka návštevu obce Topoľčianky s položením kytice pri pamätníku obeseného holandského a francúzskeho partizána. „Pekné zážitky z nádhernej prírodnej scenérie a krásy tohto ešte ekologicky čistého prostredia,“ prajú účastníkom organizátori podujatia.

Slávnostný akt kladenia vencov k Pamätníku víťazstva v Nitre sa uskutoční 27. augusta o 14. hodine.

Zhromaždenia sa tradične zúčastňujú predstavitelia kraja, okresu, mesta Nitry, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, príslušníci Ozbrojených síl SR, Policajného zboru SR, predstavitelia politických strán a hnutí, ale aj pamätníci, mládež a občania mesta Nitry. Pred 76. rokmi Slováci so zbraňami v rukách povstali proti nemeckým okupantom, ktorí začali obsadzovať našu vlasť. Počas boja za mier a slobodu mnohí prišli o život. Aj toto je možnosť, ako im vzdať svoj hold a prejaviť úctu ich pamiatke.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password