52. týždeň: Čaro Vianoc

Tisíce trblietavých svetiel prežiarilo sviatočné dni. Podarilo sa nám prežiť skutočné Vianoce?

A čo je vlastne ich podstatou? Svetlá, vône či darčeky? Pandémia viac než inokedy ukázala, že to tak nie je. Mali sme možnosť prežiť najkrajšie sviatky roka tak, ako sa o nich neúnavne hovorí – pokorne s láskou, bez veľkého humbuku, vďační za zdravie, rodinu a jej prítomnosť. Udalosti posledného roka nás naučili vážiť to, čo sa na prvý pohľad javí ako samozrejmé a byť štedrejší k tým, ktorí našu pomoc naozaj potrebujú. Vďaka dobrým ľuďom mali krajšie Vianoce deti z detského domova aj seniori v domovoch sociálnych služieb. Deťom spríjemnili čakanie na Ježiška čítaním rozprávok nitrianski herci a pomocnú ruku všetkým osamelým sa v neľahkých časoch rozhodla podať aj Nitrianska diecéza.

Z osamelosti sa stal sprievodný znak boja proti pandémii. Karanténa spôsobila mnoho bolestných odlúčení. Rodiny vytvorili malé „bublinky“ a s ostatnými komunikujú len virtuálne. Skutočné veľké rodinné Vianoce sa tento rok nekonali. RÚVZ v Nitrianskom okrese povolil veriacim len pomyselnú prítomnosť na bohoslužbách. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia. Pribúda stále viac pozitívne testovaných ľudí, za čo je pravdepodobne zodpovedný nový kmeň ochorenia COVID-19, ktorý sa podľa vyjadrení ministra zdravotníctva môže nachádzať už aj na Slovensku. Zároveň k nám dorazila i vakcína. Pilotné očkovanie sa uskutočnilo práve v meste pod Zoborom.

V závere roka sa úspechmi pochválili i nitrianske univerzity. Publikácia SPU získala ocenenie od medzinárodnej organizácie v Paríži a anketu Atlét roka zas ovládli absolventi UKF. Dobrou správou pre záhradkárov je novina o komposte, ktorý zadarmo ponúka NSK a všetkých obyvateľov Nitry zas poteší rozširujúci sa raz polopodzemných kontajnerov v meste. Žiaľ, nie len príjemné správy sa šíria svetom. Obľúbený vianočný výstup na Zobor sa tento rok neuskutočnil a seniorov v DSS neďaleko Levíc sužovala nepodarená majiteľka. Našťastie, polícia opäť ukázala, že si aj tyranmi toho najhrubšieho zrna vie poradiť. Vďaka perfektnej spolupráci sa mužom zákona podarilo dolapiť aj dvoch mužov podozrivých z trestnej činnosti.

http://www.nitrianskyhlasnik.sk/lekarne-pohotovost-urgentny-prijem-alebo-zachranka-kde-hladat-pomoc-pocas-sviatkov/

Tento rok boli sviatky skutočne iné. Veľa rodín ostalo odlúčených. Izolovaných v iných izbách, domoch, mestách a možno aj v štátoch. Ale viete čo? Naskytla sa nám jedinečná možnosť uvedomiť si, ako veľa pre nás blízki znamenajú a čo sme ochotní pre nich obetovať. Niekoľkohodinové státie v rade, nepríjemný výter z nosa… Zrazu Vianoce neboli o materiálnych darčekoch a počte upečených koláčov. Mohli sme načrieť hlbšie, odhaliť duchovnú podstatu najkrajších sviatkov a možno raz a navždy pochopiť, že ten najkrajší dar sa jednoducho zabaliť nedá.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password