51. týždeň: Lockdown, dodávka a iné darčeky

Predvianočný stres je tento rok o niečo výraznejší.

Tohtoročný advent možno označiť za minimálne neštandardný. Vianočné stánky v meste už niekoľko dní nenájdete, menia sa pravidlá pre autobusovú dopravu a do platnosti vstupujú i nové opatrenia v súvislosti so slávením bohoslužieb. Koronavírus ovplyvnil distribúciu Betlehemského svetla a koledníci Dobrej noviny na vaše dvere v roku 2020 tiež nezaklopú. Všetko nasvedčuje tomu, že na spoločenský rozmer Vianoc a dlhoročné tradície môžeme tento rok zabudnúť. Tú pravú atmosféru si jednoducho musíme vytvoriť doma sami.

Napokon, čaro Vianoc aj tak nespočíva v naháňaní sa po obchodoch. Obzvlášť tento rok je o iných darčekoch – o ľudských hodnotách a obyčajných momentoch, ktoré dokážu vyčariť úsmev na tvári. Jedna charitatívna zbierka či ocenenie tých, ktorí majú srdce na dlani je viac, než tisíc darov zabalených v lesklom papieri. Žiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí chcú ťažko vybojovanú pohodu iným pokaziť stoj čo stoj. Svedčí o tom požiar v Mlynoch i falošná zbierka na Fatranskej a v neposlednom rade aj firmy podozrivé z karuselových podvodov. Kráľom zlomyseľnosti sa však jednoznačne stáva covid-pozitívny muž, ktorý na policajtov úmyselne kašľal a pľul im do tváre.

Dotyčný pán zrejme nevedel (alebo nechcel vedieť), ako sa má správať po obdržaní pozitívneho výsledku testu na koronavírus. Inak sa to vysvetliť nedá… Našťastie, zlé skutky sú stále vyvažované tými dobrými. Tisícky litrov darovanej dezinfekcie alebo pomoc nitrianskej nemocnici s nedostatkom zdravotníkov či darovanie krvi (nielen) komárňanskej nemocnici snáď takéto hulvátstvo aspoň sčasti vynahradí.

Dobrou satisfakciou tiež môže byť i novovzniknutá rýchliareň jedlých a liečivých húb v priestoroch Botanickej záhrady SPU. Raz darmo, Slovenská poľnohospodárska univerzita nie nadarmo patrí do prvej päťstovky svetových univerzít ohľaduplných k životnému prostrediu. Zaujímavú činnosť však vykonávajú aj vedci z UKF. Kým oni zisťovali, do akej miery sa dá veriť slovenským politikom, my sme pre vás pripravovali prehľad aktuálnych nárokov na nemocenské dávky. Viete, ako to je s OČR počas zimných prázdnin? A tušili ste, že v roku 2021 pribudne na Slovensku nemocenská dáva „tehotenské„? No a hoci minimálny dôchodok v novom roku nevzrastie, v Nitre sa predsa len niečo zmení. Nová krajská organizácia cestovného ruchu, sieť malých enivrostaníc či memorandum mesta Nitry s STU sú toho zárukou.

Čerešničkou na torte predvianočného chaosu sa stal netradičný pojazdný odkaz vedeniu mesta Nitry. Nespokojní autori protestu ho odparkovali priamo pred nitrianskym mestským úradom. Už po druhýkrát takýmto spôsobom upozornili na kontroverzné mestské témy. To, že dodávka nezostala nepovšimnutá, dokazuje zbierka rôznych reakcií, ktoré si môžete prečítať aj na našej facebookovej stránke.

Už len pár dní a budú Vianoce. Pre niekoho veselé, pre iných smutné. V ťažkých chvíľach však ostáva jediné – veriť, že raz bude lepšie. A ono naozaj bude. Len musíme vydržať, zahodiť egoizmus a uznať okrem vlastných práv aj nároky iných. Teraz je vhodná doba uvedomiť si, že zatiaľ čo jeden sa sťažuje na karanténu počas Vianoc, po druhom zostane prázdna stolička už navždy a žiadne protesty to nijak nezmenia. Nebojte sa pozrieť si ďalej od nosa a upozorniť na to i ostatných. Možno tým zachránite niekoho život.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password