5 vecí, ktoré treba dodržiavať počas učenia

Učíte sa, ale máte pocit, že vám to už nejde do hlavy? Dodržujte preto 5 jednoduchých vecí, s ktorými vám učenie pôjde ako po masle.

Každý z nás sa v živote musel niečo naučiť. Od plienok si osvojujeme isté zručnosti, ktoré neskôr ďalej rozvíjame. Nové poznatky sa neučíme len v škole, ale celý život. Každý starší človek hovorí, že život ho naučil viac ako škola. Ale čo s takým učením na písomku, väčší test alebo skúšku? Čo je počas učenia dôležité dodržiavať? Ja odporúčam týchto 5 vecí!

  • Choďte von s priateľmi

Čo človeku dodá viac síl ako porozprávať sa so svojimi priateľmi? Ak máte naozaj zlú náladu alebo sa už na učenie neviete sústrediť, využite túto možnosť, ktorá s vami urobí divy. Tento bod hodnotím ako najefektívnejší, pretože po rozhovore s priateľmi mi ide všetko ľahšie. Oni ma vedia vždy namotivovať.

  • Pospite si aspoň na hodinku

Pre mňa osobne je spánok najväčším relaxom. Prespal by som najradšej celý deň, ale povedzme si úprimne, nestihol by som spraviť absolútne nič. Vždy, keď zo školy prídem na internát, musím si minimálne na hodinu pospať, inak by som nevedel fungovať a učiť sa ďalej. Hodinka spánku cez deň nikomu neuškodí, len pomôže. Verte mi, že keď si trochu oddýchnete, budete schopnejší opäť prijímať nové informácie.

  • Pozrite si váš obľúbený film

Ďalším spôsobom, pri ktorom si zaručene oddýchnete, je pozeranie filmu. Odporúčam overenú komédiu, ktorú ste síce možno videli viackrát, ale to vôbec nevadí. Dôležité je to, aby ste si pri nej čo najlepšie vyventilovali svoje emócie a aspoň na chvíľu zabudli na učivo, ktoré vás čaká na stole.

  • Športujte

Aj keď šport veľmi neobľubujem, snažím sa ho aspoň raz za čas zaradiť do môjho života. Milujem hlavne korčuľovanie. Túto aktivitu vykonávam predovšetkým vtedy, keď si potrebujem vyvetrať hlavu, a to doslova. Prídem na iné myšlienky, občas stretnem nejakých známych, porozprávam sa s nimi a po príchode domov sa môžem spokojne pustiť do učenia. Nie, nebojte sa, korčuľovanie vám z hlavy nevyfúkne informácie, ktoré ste predtým do nej dostali.

  • Zvoľte spôsob učenia, pri ktorom sa cítite pohodlne

Ja sa napríklad potrebujem pri učení prechádzať a hovoriť si veci nahlas. Akonáhle využijem iný spôsob, tak mi učenie ide veľmi pomaly. Napríklad sa nedokážem učiť na internáte. Tam si učivo hovorím v duchu, keďže musím rešpektovať aj ostatných spolubývajúcich. Vo väčšine prípadov si všetko nechávam na víkend, na pohodlie domova, kde pri učení môžem aj ,,tancovať“. Zvoľte si preto ten spôsob, ktorý je pre vás najpohodlnejší.

Vyskúšajte týchto 5 overených tipov a uvidíte, že vaša príprava na test naberie nový rozmer.

Marko Mikulášik

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password