5 tipov na výlet v okolí Nitry

Prinášame vám niekoľko tipov na výlety v okolí Nitry. Od histórie cez flóru a faunu až po turistiku.

Kamenné obydlia v Brhlovciach

V levickom okrese v obci Brhlovce sa nachádzajú nezvyčajné kamenné budovy. Brhlovčania si tieto obytné a hospodárske priestory vyrúbali do kamenných andezitových tufov a tufitov.

Skalné „budovy“ pochádzajú z 18. až 20. storočia.

Kameň a kamenárstvo je s oblasťou späté od 19. storočia. Už vtedy bolo dôležitou súčasťou života miestnych ľudí. Znalosti o technike ťažby a spracovaní kameňa Brhlovčania získali od staviteľov blízkeho kaštieľa pochádzajúcich z Talianska.

Dnes sú kamenné obydlia využívané hlavne ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory.

Foto: www.brhlovce.sk

Kaštieľ v Mojmírovciach

V obci Mojmírovce vzdialenej od Nitry približne 14 km nájdete barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia. Kaštieľ bol v minulosti známy najmä vďaka rodu Huňadyovcov, ich žrebčínu a konským dostihom. V okolí parku sa nachádzal aj skleník s botanickou záhradou, ktorú sa však nepodarilo zachovať.

Na tomto mieste je dnes plavecký bazén s jednou z najväčších slovenských súčasných malieb umiestnených na strope miestnosti.

Za návštevu určite stojí aj okolie kaštieľa.

Anglický park s fontánou, drevinami a sochami svätých a patrónov ponúka priestor na letné prechádzky.

Pokiaľ by vám bolo vonku horúcu, môžete sa schladiť vo vínnej pivnici alebo športovej strelnici, umiestnených v podzemí. Samotná budova kaštieľa dnes funguje ako hotel s reštauráciou a relax centrom. Ponúka tak viacero možností na zábavu aj oddych.

Foto: www.kastielmojmirovce.sk

Arborétum Mlyňany

Okres Zlaté Moravce je známy najmä botanickou záhradou v Tesárskych Mlyňanoch. Park s rozlohou takmer 67 ha ponúka množstvo zákutí, kde si môžete prezrieť vzácne dreviny, jazierka alebo kaštieľ z konca 19. storočia. V budove kaštieľa sa nachádza aj knižnica, učebňa Svet stromov, Tvorivé dielne a pamätná izba zakladateľa parku. Maďarský šľachtic Dr. Štefan Ambrózy-Miggazi založil arborétum v roku 1892.

Park sa postupne stal jednou z najväčších zbierok cudzokrajných drevín v strednej Európe.

V areáli arboréta sa nachádza aj predajňa, z výletu si teda môžete priniesť vlastné dreviny či trvalky, ktoré vám budú pripomínať návštevu parku.

Foto: www.arboretum.sav.sk

Ranč Nové sedlo

Od histórie sa presunieme bližšie k prírode a zvieratám do obce Cabaj-Čápor. V dedine neďaleko Nitry nájdete Ranč Nové Sedlo, kde si môžu vyskúšať jazdu na koni.

Ranč ponúka jazdeckú školu pre začiatočníkov aj pokročilých.

Pre tých, ktorí radšej jazdia na kolesách, sú tu tiež miesta na bicyklovanie alebo pešie túry. Návštevníci ubytovaní v chatkách si môžu bicykle požičať. K dispozícii sú aj ďalšie aktivity ako stolný tenis, šípky či lukostreľba.

Malí návštevníci sa zase zabavia na detskom ihrisku alebo v kontaktnej mini zoo hospodárskych a exotických zvierat, kde môžu zvieratá aj pohladiť či nakŕmiť.

Foto: www.rancns.sk

Tribeč

Ak vás láka turistika, vydajte sa na cestu po stopách populárneho príbehu spisovateľa Jozefa Kariku. Pohorie Tribeč nachádzajúce sa medzi mestami Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske síce nepatrí k najvyšším pohoriam Slovenska, ale svojskou atmosférou zláka nejedného turistu.

Počas pešej túry sa môžete zastaviť napríklad pri zrúcanine Čierneho hradu, ktorá sa nachádza nad obcou Zlatno alebo pri zrúcanine hradu Gýmeš neďaleko obce Jelenec.

Najvyšší vrch Veľký Tribeč s výškou 829 m. n. m. by mohli zvládnuť aj menej zdatní turisti a tí, ktorí poznajú povery o Tribeči vedia, že v letných mesiacoch je Tribeč vraj bezpečný.

Foto: www.ciernyhrad.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password