5 tipov na výlet, s ktorými spoznáte Nitru a okolie

Leto sa pomaly blíži ku koncu a čas dovoleniek tiež. Ak chcete stráviť posledné prázdninové dni v krásnej prírode, prinášame vám niekoľko tipov na výlet v okolí Nitry, ktoré zvládnu aj deti.

Rozhľadňa pri obci Veľká Maňa

Pri obci Veľká Maňa, ktorá leží asi 30 km od mesta Nové Zámky, vznikla nová rozhľadňa. Otvorili ju minulý týždeň. Je deväť metrov vysoká a stojí na juhovýchodnom okraji prírodnej rezervácie Žitavský luh. Návštevníci ju nájdu priamo pri ceste. Nová rozhľadňa má slúžiť najmä ako pozorovateľňa vtáctva. Z novej rozhľadne môžu návštevníci pozorovať aj zachovalé lúky a mokrade v údolí rieky Žitavy. Návštevníci sa o vzácnych druhoch vtákov a živočíchov Žitavského luhu dočítajú na informačnej tabuli.

zdroj fotky

Vrch Benát

Jeden z najkrajších a turisticky najnavštevovanejších vrchov Pohronského Inovca je vrch Benát, ktorý sa týči nad obcami Žitavany a Machulince v okrese Zlaté Moravce. Je známy svojimi kamennými útvarmi a výhľadom, ktorý je mnohými považovaný za najlepší v pohorí.

Vidieť odtiaľto celé horné Požitavie, Topoľčiansky zámok, hrady Jelenec a Hrušov či hrebeň pohoria Tribeč.

Vrch Benát bol v minulosti ťažbou andezitu takmer zničený a dojem z výhľadu trochu kazí miestny kameňolom, avšak bohaté rastlinstvo a skalné mesto na vrchole sú dostatočným estetickým zážitkom. Na nenápadný kopec smeruje viacero značných turistických chodníkov, no najlepším východiskovým bodom je obec Žitavany, neďaleko Zlatých Moraviec. Z obce vedie červená značka, na ktorú následne nadviaže žltá.

zdroj fotky: hiking.sk

Čertova pec

Čertova pec patrí k málo známym slovenským jaskyniam napriek tomu, že je vzácnou archeologickou a paleontologickou lokalitou. Čertova pec je verejnosti voľne prístupná malá jaskyňa a prírodná pamiatka v pohorí Považský Inovec. Jaskyňa sa nachádza necelé dva kilometre od obce Radošina v okrese Topoľčany. Je najstarším ľuďmi obývaným jaskynným osídlením na Slovensku. Čertova pec patrí medzi tunelovité jaskyne, je obojstranne priechodná a pretína ju niekoľko tektonických puklín. Je 27 metrov dlhá, v priemere 6 metrov široká a maximálne 4, 6 metra vysoká. Vznikla eróznou činnosťou, prietokom vody.

Podľa ľudovej povesti ju vyhĺbili čerti, preto dostala pomenovanie Csertowa Pecz.

Čertova pec bola v roku 1981 vyhlásená za chránený prírodný útvar. Za prírodnú pamiatku bola vyhlásená v roku 1994. Od motorestu vedie vyznačený chodník a túra vám zaberie asi 3 minúty pešo.

zdroj fotky: slovago.sk

Živánska veža

Nad Cigánskou dolinou pri obci Jedľové Kostoľany (okres Zlaté Moravce) sa týči zrúcanina Živánskej veže. Na prítomnosť stredovekej pamiatky vás upozorní hnedá dopravná značka a turistický panel. Návštevníci môžu svoje auto odparkovať pri paneli s informáciami o tomto mieste. Ak hľadáte turistickú značku, ktorá by vás spoľahlivo k veži doviedla, hľadáte márne. Lákať vás bude blízky mostík ponad potôčik, ale tadiaľ cesta nevedie a kvôli jeho stavu to radšej neskúšajte. Treba prejsť krížom cez asfaltku, cez ktorú ste išli a vydať sa strmo hore kopcom. Ani nie do 15 minút ste na mieste.

Stredoveká strážna veža strážila obchodnú trasu, ktorá spájala Požitavie s Pohroním. Slúžila na vyberanie mýta a jej dôležitosť vzrástla ešte v období, keď sa v neďalekej Novej Bani ťažilo zlato.

Živánska veža bola postavená pravdepodobne v 14. storočí a patrila k neďalekému Hrušovskému hradu. Istý čas slúžila aj zbojníkom, vďaka ktorým dostala svoje pomenovanie. K jej zániku došlo v prvej polovici 18. storočia, kedy bol zničený aj hrad Hrušov.

zdroj fotky megaubytovanie.sk

Topoľčiansky hrad

Milovníci histórie by nemali vynechať prehliadku zrúcaniny Topoľčianskeho hradu, ktorý sa vypína priamo nad obcou Podhradie v Považskom Inovci, vzdialenou približne 18 km od okresného mesta Topoľčany. K hradu je možné dostať sa po vyznačenom chodníku. Návštevníci môžu svoje auto zaparkovať pri cintoríne priamo pod hradom. V súčasnosti je už hrad otvorený pre verejnosť. Terén je ľahko prístupný a samotný výstup vám nezaberie viac ako 5 minút. Hrad bol vybudovaný v 13. storočí na dolomitovom brale v juhovýchodnej časti Považského Inovca. V súčasnosti je jeho dominantou v romantickom slohu postavená hlavná veža a pomerne dobre zachované je aj opevnenie. Z hradnej veže sa návštevníkom naskytne výhľad na Ponitrie, na hrebene Tribeča a Vtáčnika i Považského Inovca.

zdroj fotky tu

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password