5 tipov na výlet po neznámych krásach Slovenska

Za skvelým zážitkom netreba ísť ďaleko. Na Slovensku máme prírodných krás a kultúrnych pamiatok neúrekom. Objavte s nami nové lokality a vyrazte na výlet.

Trojmedzie Čierne

Čierňanské trojmedzie je miestom stretu hraníc Slovenska, Poľska a Česka. Obec Čierne nájdete na Kysuciach pár kilometrov severne od Čadce. V tejto lokalite sa nachádzajú 2,5 metrov vysoké žulové obelisky, s označením jednotlivých štátov. V okolí sú vybudované aj turistické prístrešky s posedením a ohniskom. Najkratší výstup pre slovenských návštevníkov je zo železničnej staničky Čierne pri Čadci – zastávka. Odtiaľto vedie zelená a modrá turisticky značená cestička trvajúca približne hodinu. Teda návšteva trojmedzia je vhodná i pre seniorov či rodiny s deťmi.

zdroj : www.regionkysuce.sk

Opálové bane

Na východnom Slovensku v pohorí Slanské vrchy, neďaleko Červenica, je možnosť navštíviť unikátne opálové bane, ktoré boli až do 19. storočia jedinou ťaženou lokalitou na svete. Slovenský drahý opál si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka v osade Červenica a dnes je uložený v múzeu vo Viedni.

Podzemie Slovenských opálových baní je sprístupnené verejnosti od roku 2015 cez zrekonštruovanú štôlňu s názvom Jozef. Dĺžka trasy je 1,2 kilometra. V zatopených priestoroch bane Libanka je dokonca možné i potápanie. Nachádza sa tu tiež chránená lokalita, Dubnícke bane a náučný chodník. Prehliadky bane sú otvorené pre verejnosť celoročne.

zdroj: www.startitup.sk

Ružbašské krátery

Ružbašské krátery sa nachádzajú v kúpeľnom meste Vyšné Ružbachy na rozhraní Pienin a Spišskej Magury. Ide o štyri veľké a niekoľko menších travertínových kráterov. Najznámejší je hlavný prameň nazývaný Kráter s priemerom 20 metrov a hĺbkou 3 metre. Voda v Kráteri je priezračná a má okolo 23 °C, no kúpanie je v prírodnom jazierku zakázané. Návštevníci sa však v letných mesiacoch môžu slniť v jeho blízkosti.

Ružbašské krátery nevznikli pôsobením sopečnej činnosti, ani pádom meteoritov. Krátery vznikli prepadnutím travertínových kôp vyzrážaných okolo minerálnych prameňov bohatých na vápnik. Neďaleko sa tiež nachádzajú Ružbašské kúpele, kde je návštevníkom k dispozícii termálne kúpalisko, jazdiareň a iné atrakcie. Vašu pozornosť upúta aj jedinečná pamiatka. Biely dom z bieleho travertínu v biedermeierovskom slohu, ktorý bol vystavaný v roku 1931.

zdroj: www.severovychod.sk

Socha Ježiša Krista v Kline (Rio de Orava)

Táto kuriozita sa nachádza v obci Klin v okrese Námestovo. Vrch Grapa s nadmorskou výškou 686 metrov sa môže pýšiť sochou Krista, ktorá je menšou kópiou slávneho originálu z Brazílie. Skulptúra siahajúca do výšky 9,5 metra s rozpätím rúk 7 metrov a hmotnosťou 23 ton, je zatiaľ treťou kópiou slávnej brazílskej sochy na svete.

Z vrchu, na ktorom sa monument nachádza, je výhľad na krásnu oravskú krajinku – Oravská priehrada, Roháče, Suchá hora, Námestovo. Pri ideálnom počasí dovidieť až do poľského Zakopaného. Okolie sochy je veľmi pekne upravené, nachádzajú sa tu lavičky, altánok a množstvo kvetov, kríkov a stromov. Pod sochou je taktiež vybudovaná kalvária s kaplnkou a zastaveniami krížovej cesty.

zdroj: www.naoravedobre.sk

Foto: Milan Chudoba

Kostol svätej Margity Antiochijskej

Neďaleko slovensko-českých hraníc, pri obci Kopčany v Skalickom okrese, stojí kostol svätej Margity Antiochijskej, ktorý pochádza z obdobia Veľkej Moravy. Radí sa tak k najstarším stavbám na našom území. Jeho výstavba sa datuje do 9-10. storočia. Prvá zmienka o ňom je z roku 1392. Ide o maličký jednoloďový kostolík. Pôvodne je to stavba predrománskej doby, neskôr bol však kostol prestavovaný a ovplyvnila ho gotická úprava. Pri kostolíku rastie aj 235-ročná Lipa veľkolistá, ktorá reprezentovala Slovensko v súťaži Európsky strom roka 2019. 

zdroj: http://regionzahorie.sk/

Televízia Nitrička

Forgot Password