5 tipov na vianočné čítanie

Najkrajšie obdobie v roku sa nezadržateľne blíži. Čas pokoja a oddychu si mnohí radi vychutnajú s knihou v ruke. Potrebujete inšpiráciu? Tu sú tipy na vianočné čítanie.

Vianočná koleda

Charles Dickens a jeho nezabudnuteľný príbeh o bohatom Ebenezerovi Scroogeovi patrí k Vianociam rovnako ako vianočný stromček. Srdce zatrpknutého a protivného starého lakomca nedokáže obmäkčiť len tak hocikto. Až ho jedného dňa navštívi Marley, dávny obchodný partner, ktorý je už nejaký čas po smrti. Spolu s ďalšími prízrakmi pripraví pre starého Scroogea magický výlet, ktorý ho donúti prehodnotiť svoj doterajší život. Nadčasový príbeh anglického rozprávača z roku 1843 dokáže svojou atmosférou nepochybne osloviť aj súčasných čitateľov.

Nech sneží

Ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú knižku s vianočnou tematikou. Trojica autorov John Green, Maureen Johnosová a Lauren Myraclová zosnovali tri poviedky, ktoré sa dokonale hodia k šálke teplého čaju a deke. Štedrý večer, bohatá snehová nádielka a zasypaná krajina sa zdajú ako idylka, ale len v prípade, ak nemusíte riešiť metrové záveje a neprejazdné cesty. Tri rozličné poviedky zjednocuje sneh zodpovedný za rôzne nepriaznivé situácie, v ktorých sa hlavní hrdinovia ocitnú. Všetko zlé, je ale na niečo dobré a tieto príbehy sú toho dôkazom.

Jedného dňa v decembri

Príjemná oddychovka z pera anglickej spisovateľky Josie Silver očarí všetky romantické duše. Láska na prvý pohľad je síce tak trochu klišé romantickej literatúry, avšak tu sa bije so silou priateľstva a zdravým rozumom. Samotný príbeh je veľmi ľahko čitateľný a vďaka pomerne dlhej časovej osi krásne zobrazuje prerod čerstvých absolventov v rozumných dospelých. Dôležité medzníky života Laurie a Jacka autorka umne vplietla do predvianočného obdobia, čím sa kniha stala ideálnym darčekom pre nevyliečiteľné romantičky.

Zimná rozprávka

Autorom tohto unikátneho príbehu je samotný William Shakespeare. Aj keď dej svojej rozprávky nezasadil priamo do zimného obdobia, už jej názvom naznačuje, že za jeho čias sa príbehy tradovali najmä za dlhých zimných večerov. Sicílsky kráľ Leontes je podobne ako Othello nenapraviteľný žiarlivec. Neverí ani vlastnej manželke, a preto dievčatko, ktoré mu porodí, nechá pohodiť v Čechách. Všetko ale dobre dopadne, a tak aj naoko smutný príbeh skončí šťastne. Knižka je ideálna pre náročnejších čitateľov, ktorí si nutne nepotrpia na vianočnú atmosféru.

Ako stopy v snehu

V čase, keď sa rok chýli ku koncu, aj ľudia radi bilancujú. Uplynulý rok, vlastné úspechy, život… Básnická zbierka Milana Rúfusa prináša priestor ohliadnuť sa v čase. Autor sa sám zamýšľa nad letiacim životom a hodnotami, ktoré prináša. Ako stopy v snehu má dve časti. V prvej sa Rúfus dotýka otázok vlastnej existencie, zatiaľ čo v druhej sa vracia z minulosti do súčasnosti, ďakuje manželke a kritizuje spoločnosť. Zbierka vytvára most, vďaka ktorému môže čitateľ jednoducho prejsť z komerčného vianočného ovzdušia k podstate – k duchovnej stránke sviatkov.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password