48. týždeň: Mráz, hmla a kauzy

V závere novembra sa ľudia zvyčajne trasú od zimy. Tento rok však zuby drkocú aj zo strachu.

Pandémia zasiala do ľudských sŕdc strach. Bojíme sa o zdravie, prácu aj vlastnú slobodu. Budúcnosť je neistá a nikto nič negarantuje. Centrum Slniečko, ktoré sa venuje týraným osobám, zaznamenalo po uvoľnení opatrení zvýšený počet volaní o pomoc. Zariadenie pre seniorov na Zobore je v karanténe a pozitívne testovaný bol i primátor Nitry Marek Hattas.

Prituhlo. Na cestách a chodníkoch sa tvorí poľadovica, počet dopravných nehôd vplyvom počasia stúpa. Na R1 prišla o život 62-ročná žena a ďalší muž po nehode o ten svoj bojuje. Jeho auto zhorelo do tla. Smutne bude na november 2020 spomínať aj 35-ročný muž, ktorý v OC Mlyny inštaloval vianočnú výzdobu. Pri páde z 20-metrovej výšky zavadil o sklenené zábradlie a doslova si amputoval nohu.

No a aby toho nebolo málo, na scéne sú i politické hry. Podozrenia z masívneho tunelovania Agrokomplexu, ktoré v úvode týždňa oznámil na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, nenechali bývalého riaditeľa Branislava Borsuka chladného. Ten obvinenia odmieta a svoje meno plánuje očistiť.

Veci sa dali do pohybu aj na úrovni mesta. Podmienky nájmu v domoch s opatrovateľskou službou a v štartovacích bytoch sa menia. Radnica plánuje spolupracovať so združením architektov a distribútor energie vyzýva na orezanie stromov. Street workoutové ihrisko na Klokočine sa dočkalo rozšírenia a v Nitre vzniklo i nové odberové miesto určené na antigénové testovanie. Dobrou správou tiež je, že Vianoce nebudú úplne bez tradičných stánkov. Témou týždňa sa však stala informácia o obrovskom balíku peňazí, ktorý mesto získalo na Kreatívne centrum.

Pomerne veľa noviniek mala v posledných dňoch i Sociálna poisťovňa. Nemožno sa čudovať, prelom rokov je obvyklým obdobím zmien. Tie sa tentokrát dotknú živnostníkov, SZČO aj dobrovoľne poistených osôb. Od januára sa pre nich výška sociálneho aj zdravotného poistenia mení. Naopak, všetkých (najmä však tých lepšie zarábajúcich) poteší zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet nemocenských dávok. Poistenci po splnení podmienok môžu získať nárok na vyššiu sumu nemocenského, materskej i ošetrovného. Všeobecnú mizériu ohľadom pandémia má zas zmiernieť nový úrazový príplatok pre COVID-19. Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať sa dozviete v našom článku.

Dobrí ľudia nevymreli, dobrí ľudia žijú. Svedčí o tom hneď niekoľko projektov, o ktorých vás pravidelne informujeme. Určite ste už počuli o výzve Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok alebo o zbieraní štuplíkov z pet fliaš pre malú Sofinku. Tento týždeň vám dávame do pozornosti milý projekt Buddy zameraný na deti z detských domovov a tiež iniciatívu žiakov ZŠ Benkova, ktorí sa za svoju dobročinnosť uchádzajú o hlasy v ankete Detský čin roka. Prvý rok fungovania má za sebou aj miesto prvého kontaktu COMIN. Počas svojho pôsobenia stihli jeho pracovníci pomôcť takmer dvom stovkám klientov. Vítanej pomoci sa vďaka Klubu darcov tento rok dostane i piatim verejnoprospešným projektom v Nitre.

Kultúra v meste pod Zoborom pomaličky ožíva. V Nitrianskej galérii sa môžete tešiť na výstavu „…z kole von!“, ktorej texty doplnené o inštalácie sú vraj natoľko sugestívne, že sa návštevníkom môžu zdať až nemiestne. Polstoročie zmien prostredia v nitrianskom regióne je zas najnovšia expozícia Ponitrianskeho múzea. Za zmienku tiež stojí projekt Rozárium, ktorý skrášli Botanickú záhradu SPU. Návštevníkov v plnom kvete poteší už budúci rok.

Hmly, mráz a zima, ktorá sa nepríjemne vrýva pod kožu. Zatiaľ čo väčšina ľudí sa pred chladom skrývame doma s teplým čajom v ruke, Ľadovým medveďom spod Zobora presne takéto počasie vyhovuje. Či už ste priaznivcom otužovania alebo nie, na posledný mesiac roku 2020 sa pripravte. Má byť mimoriadne chladný. Želáme vám príjemné prežitie posledných novembrových dní a december bez stresu a nepríjemného napätia – nech je aspoň záver roka 2020 pekný. Prežite zimu v zdraví.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password