47. týždeň: Kultúrny comeback

Dni sa rýchlo míňajú, rok sa chýli ku koncu. Aj zima sa hlási o slovo čoraz intenzívnejšie, len tú koronu nie a nie vykynožiť.

Našťastie, posledný týždeň možno v súvislosti s pandémiou vravieť aj o pozitívnych zmenách v podobe „kultúrneho comebacku“. Divadlo Andreja Bagara oznámilo vytúženú premiéru hry Vlastníci, galéria už čoskoro sprístupní detskú výstavu Tvoriť môže každý a do Synagógy sa postupne vráti hudba, maľba aj ľudia. Žiaľ, slávnostné zhromaždenie k 31. výročiu Nežnej revolúcie sa práve kvôli koronavírusu neuskutočnilo. DAB však pri tejto príležitosti vydáva spomienkovú knihu a milou správou v ťažkých korona-časoch je aj úspech nitrianskej rodáčky v súťaži AMFO. Výstižné zobrazenie dnešného sveta si skutočne zaslúži uznanie i hlavnú cenu. A hoci sa zdá, že vymanenie z osídel pandémie nebude ľahké ani počas nadchádzajúcich sviatkov, nezúfajte. Adventný program na hrade by nemal chýbať ani tento rok.

Zaručiť však nedokáže nikto nič. Chorých stále pribúda a zdravotníctvo sa dostáva do úzkych. Čoraz viac nemocníc hlási nedostatok lôžok a, žiaľ, aj krvi, čo môže ohroziť liečbu pacientov, ktorí ju potrebujú. S cieľom zamedziť šíreniu vírusu aj ochrany obyvateľov (a napokon i zdravotníctva) prebieha štvrté kolo testovania na koronavírus. V Nitrianskom okrese sa týka pätnástich samospráv, Nitra medzi nimi nie je a zrejme je to tak dobre. Verejnosť i mestských poslancov totiž pobúrila kauza nájomného, ktoré mal štátny podnik vyrubiť mestu za prenájom priestorov počas prvého testovania.

Počuli ste, že Nitra je „senior friendly“ mesto? Alebo to, že biomonitoring v areáli spoločnosti Jaguar Land Rover priniesol prvé výsledky? A možno vás zaujala informácia o zmene majoritného vlastníka futbalového klubu FC Nitra či výskum podložia pod Hlavným námestím v Nových Zámkoch. Informovali sme vás aj o dopravnej nehode pri obci Štitáre, ktorej účastníkom bola samotná policajná hliadka a predstavili kalkulačkou, s pomocou ktorej si penzisti jednoducho vypočítajú výšku 13. dôchodku. Na a v neposlednom rade sme čitateľom priniesli najdôležitejšie novinky z 24. zasadnutia mestského zastupiteľstva. Na pretrase bol hazard. Tušíte, ako v tejto otázke poslanci rozhodli?

Napriek tomu, že je ešte len november, sviatky už tak trochu cítiť vo vzduchu. Deti začínajú písať Ježiškovi, dospeláci sa ohliadajú po darčekoch a akosi viac vynikajú i nezištné skutky pomoci. Nitrianska diecéza podala pri príležitosti dňa chudobných ruku núdznym a spolu s centrom Maltézskej pomoci Slovensko pripravili obyvateľom Domu charity sv. Rafaela menšiu hostinu. Centrum Slniečko s cieľom pripomenúť dôležitosť ochrany detí pred násilím aj tento rok zorganizovalo tradičnú bubnovačku a rektor UKF udelil zamestnancom i doktoradom ocenenie za mimoriadne výsledky. Mnohých Nitranov však potešil dar japonského veľvyslanca, vďaka ktorému bude Nitra po zime opäť krajšia a ružovejšia.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko lásky sa zmestí do ľudského srdca? A koľko do krabice od topánok? No predsa toľko, koľko tam vlezie. Občas naozaj stačí málo a výsledok je ohromujúci… Koľko lásky dokážete zabaliť vy?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password