46. týždeň: Občas stačí málo

Mestské zastupiteľstvo, koronakríza, testovanie, policajné prípady, ale aj nezištné a láskyplné skutky, ktoré hrejú i v sychravých a čoraz chladnejších jesenných dňoch. Čím ste žili tento týždeň vy?

Na úvod len krátko. Informácií zo sveta pandémie pribúda, majú však prevažne lokálny charakter. Pre Nitranov je dôležité vedieť, že núdzový stav bol predĺžený o ďalších 45 dní, zákaz vychádzania by sa ale tentokrát uplatňovať nemal. Svoje brány tak otvoril mestský úrad a dočkali sme sa aj bezplatných antigénových testovacích miest – v kraji ich nájdete šesť, priamo v Nitre dve. Obe sú však vyťažené a treba počítať s čakaním. V prípade, že test na koronavírus odhalí pozitivitu, nastúpite do domácej karantény. Nemusíte sa obávať, všetky potrebné náležitosti vybavíte aj elektronicky. Potom už bude vašou jedinou starosťou oddych a regenerácia. Chvíle medzi štyrmi stenami vám môže oživiť napríklad televízne vyučovanie pre deti alebo náš hlásnik. Vedeli ste napríklad, že chorobnosť na bežné sezónne ochorenia v kraji klesá?

Okrem prípravy nového nariadenia o zákaze hazardu sa vo štvrtok konalo mimoriadne zastupiteľstvo. Poslanci rokovali o dôležitých veciach, ktoré budú mať priamy dopad na život obyvateľov v Nitre. Pretriasal sa napríklad 9-miliónový úver na rozvoj Nitry, ktorého cieľom je zabezpečiť rekonštrukcie ciest i revitalizáciu oddychových zón či dokončenie pešej zóny na Radlinského ulici. Búrlivá diskusia bola dlhá a odzneli rôzne názory, poslanci však nakoniec odvážny plán odklepli.

Ďalšou nemenej dôležitou témou bolo odpadové hospodárstvo. Ide zima, cesty aj chodníky sa budú posypávať a neporiadok v uliciach (hlavne cigaretové ohorky – vedeli ste, že nimi môžete hlasovať?) akosi vynikne. Nitra sa podobne ako iné mestá, snaží úroveň vyseparovaného odpadu dostať na prijateľnú úroveň. S týmto cieľom NKS postupne do domácností distribuuje žlté nádoby na plast. Od Nového roka však samosprávam pribudne nová povinnosť – zaviesť spracovanie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Náklady na likvidáciu odpadu sa preto (a nielen kvôli tomu) zvýšia, čo sa negatívne odzrkadlí aj v peňaženkách občanov. Žiaľ, nedá sa nič robiť. S približne 7-eurovým zvýšením sa Nitrania budú musieť jednoducho vyrovnať.

Za pestrý môžu uplynulý týždeň označiť aj policajti – rozhodne sa nenudili. Okrem bežnej činnosti akou je chytanie neprimerane rýchlych či opitých vodičov, zatýkanie dílerov a upozorňovanie na podvody, ukázali, že majú srdce na správnom mieste. Sedem členná rodina vďaka ich snahe našla útočisko a policajt z Mojmíroviec vo vhodnej chvíli dokázal, že nie je len mužom zákona. Aj oni sú však ľudia a občas potrebujú pomoc. Na verejnosť sa obrátili pri objasňovaní „ponožkovej lúpeže“. Nech to znie akokoľvek bizarne, skutočne sa našli ľudia, čo sa ulakomili na niekoľko párov farebných ponožiek. Nuž, darmo, idú Vianoce a kvalitné fusakle sú predsa jeden z najobľúbenejších darov. Jedine, že by dal niekto prednosť ukradnutým cennostiam z kostola. Aj takí sa totiž našli…

Do života sa postupne vracia kultúra. S uvoľnením opatrení svoje priestory opäť sprístupňuje Nitrianska galéria, veľa podujatí (napríklad Noc divadiel) však stále ostáva vo virtuálnom priestore. V uplynulých dňoch si kňazský seminár pripomenul 305. výročie svojho založenia a SPU sa zas môže pochváliť dotáciou na vybudovanie kreatívneho centra, ktoré bude primárne slúžiť na rozvoj talentu a zručností.

V týždni sme veľa spomínali. So smútkom v srdci sme si v piatok 13. novembra tichou spomienkou uctili obete havárie autobusu pri Malante. Dominanty Nitry zas žiarili ako pripomienka Svetového deň pneumónie, ktorý ročne pripraví o život 1,6 milióna detí a opäť sa rozsvietia farbou predčasniatok v nadchádzajúcom dni predčasne narodených bábätiek. Možno to znie ako banalita, ale nie je. Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho strachu a neistoty. Dôkazom je dnes už trojročná Sofinka, ktorá svoj život doslova vybojovala a stále nemá úplne vyhraté. Neposlušné nôžky jej bránia vystrájať bežné detské huncútstva, po ktorých tak veľmi túži. Ľudia sa ale zomkli a pre usmievavé dievčatko zbierajú vrchnáčiky. Občas stačí naozaj málo a výsledky sú ohromné…

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password