44. týždeň: Jedným slovom – zmätok

Chaos, neistota, strach a hádky. Práve sme prežili nie práve ideálny týždeň.

Na udalosti posledných dní sa ťažko hľadajú slová. Nech by boli akékoľvek, našiel by sa niekto, kto by nesúhlasil. Vzhľadom na momentálnu situáciu a neustále sa meniace podmienky prinášame stručný prehľad aktuálnych udalostí:

  • Čo platilo včera, dnes už nemusí. Len minulý týždeň sme informovali, že pandemický rodičovský príspevok končí. Realita dneška je ale iná. Vláda zrušila zrušené, výsledkom čoho je obnovenie príspevku od 1. novembra. Zmena nastala aj v prípade príspevku na rekreáciu, ktorý má byť po novom riadne zdanený. Chaos v úradných záležitostiach nie je v tejto dobe nič výnimočné. Snáď vám pomôže zorientovať sa náš prehľad PN a OČR počas pandémie a v závislosti od plošného testovania.

Môže sa zdať, že celý týždeň sme neriešili nič iné, len pandémiu, testovanie a zákaz vychádzania. Žiaľ, nie je to ďaleko od pravdy. Svoje miesto si napriek tomu našli aj iné témy. Rozcítilo vás odstránenie ikonického nápisu „AGROKOMPLEX“ i jedinečná kaplnka na futbalovom štadióne. Vzhľadom na možnosť zavedenia povinného predprimárneho vzdelávania, potešila rodičov správa o zriadení novej škôlky pre deti zamestnancov a študentov SPU. Ocenili ste úspech obchodnej akadémie, ktorá ako prvá a jediná v kraji získala medzinárodný titul kvality a zaujala vás i rekonštrukcia priestorov poľnohospodárskej univerzity a sťahovanie Ponitrianskeho múzea. Medzi témy, ktoré vás zaskočili a prekvapili zároveň možno zaradiť núdzové pristátie amerického vrtuľníka v Janíkovciach i plány zastavať jednu z posledných voľných plôch priamo v centre mesta.

Mimoriadne časy týmto týždňom nekončia. Po netradičnej Veľkej noci a nezvyčajnom Sviatku všetkých svätých nás čakajú Dušičky bez návštevy cintorína a Vianoce bez trhov. Nielen obyvatelia volajú po jasných, pevne stanovených pravidlách. Kolotoč neustále sa meniacich obmedzení je únavný a prináša stres i neistotu. Prísny piatkový pôst za odvrátenie pandémie vyhlásili slovenskí biskupi, tí zároveň (odvolávajúc na hlasy veriacich) žiadajú verejné obnovenie slávenia bohoslužieb. Vyzerá to však tak, že na „lepší vzduch“ si musíme chtiac-nechtiac počkať. Môžeme len dúfať, že nastane už v budúcom roku – astronomický kalendár na rok 2021 je už pripravený.

Ak by existovala príručka života počas pandémie, určite by bol na nej veľký prívetivý nápis „NEPODLIEHAJTE PANIKE“ (podobne, ako na Stopárovom sprievodcovi galaxiou od D. Adamsa). Tak teda, milí čitatelia, nepodliehajte panike, stresu ani iným negatívnym emóciám. Svoju energiu venujte tam, kde je potrebná a ak môžete, spomeňte si i na tých, ktorí medzi nami už nie sú. Tento víkend mal patriť im…

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password