40. týždeň: Čiapky, dáždniky a rúška

Vitajte v októbri – v mesiaci úcty k starším, alebo aj v časoch núdzového stavu. Môžete si vybrať, obe možnosti sa navzájom NEvylučujú.

Déjà vu sa nekoná, skutočne sa to deje. Po pár mesiacoch je naozaj opäť vyhlásený núdzový stav. Nepodliehajte však panike. Napriek všetkým obmedzeniam, nariadeniam, príkazom a zákazom fungujeme ďalej, aj keď v trošku upravenom režime.

Možno sa pýtate: Okej, ale čo znamená ten trošku upravený režim? Nuž, toto:

Okrem aktuálnej situácie ohľadom pandémie koronavírusu sme z našej redakcie sledovali i dianie v meste. Informovali sme vás hneď o niekoľkých zásadných zisteniach, ako napríklad o plánovanom výrube topoľovej aleje pri rieke či oprave kruhového objazdu pred Župným domom. Radnica v posledných dňoch spustila aj  nový web a komunikačnú kampaň, pomocou ktorej chce zabojovať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. V rámci možností sme sa pozreli i na rekonštrukciu tenisovej haly na Chrenovej.

Zaujať vás mohla aj informácia o súťaži, prostredníctvom ktorej sa školy môžu zapojiť do ankety Strom roka a získať tak šancu na skrášlenie svojho areálu alebo dokumentácia tradičného antifašistického výstupu na Zobor či návšteva štátnej tajomníčky. V Nitre sa tiež konala unikátna birmovka. Tušíte, v čom spočívala jej jedinečnosť?

Mesto pod Zoborom však okrem pozitívnych udalostí neobišli ani veľmi nepríjemné chmáry, ktorým jednoznačne kraľoval incident z Klokočiny. Smutnou, no žiaľ pravdivou správou boli i chýri o smrti prvého rektora UKF, profesora, významného literárneho vedca, historika a kritika Petra Libu. Česť jeho pamiatke.

Október je, okrem iného, známy aj ako mesiac úcty k starším. V prenesenom význame teda môžeme tvrdiť, že štát si „starších“ uctil práve úpravou dôchodkového veku žien – matiek, ktoré ho mali ešte donedávna počítaný zle. V ochrane (najmä) starších nepoľavili ani policajti. Situáciu okolo pandémie čím ďalej – tým viac zneužívajú podvodníci, ktorých obľúbeným cieľom sú práve seniori. Aby si najviac ohrození ľudia rady polície dobre zapamätali, príslušníci počas osvetovej kampane rozdávali magnetky. Viaceré nedostatky má na Slovensku i systém ochrany obetí domáceho násilia. Záslužnú činnosť práve v tejto oblasti odvádza nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa aj prostredníctvom projektu Bez modrín pokúsi nelichotivú situáciu napraviť.

Možno vám počas uplynulých dní prišla zvláštna SMS správa o pozitivite na COVID-19, hoci test naň ste neabsolvovali. A možno bol váš týždeň úplne obyčajný, typicky jesenný bez zvláštnych udalostí. Pršalo, pravdepodobne vám bolo zima… Nič, čo by nevyriešil kvalitný dáždnik a teplá čiapka. Pamätajte však, že aj najbezstarostnejší život sa skomplikuje v momente, keď sa z neho začne vytrácať zdravie. Nezabudnite si preto do nadchádzajúcich sychravých dní pribaliť ešte jednu užitočnú pomôcku navyše – rúško.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password